İMO: `Bir Kez Daha Uyarıyoruz`

İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Japonya’da gerçekleşen 9.00’lık deprem üzerine 16 Mart 2011 tarihinde yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

 

Japonya`da 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen 9.00 şiddetindeki deprem sonucunda binlerce insan hayatını kaybetmiş aynı zamanda kıyılardaki yerleşim yerleri, karayolları, limalar, petro rafinerileri, çelik fabrikaları yerle bir olmuştu. İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Japonya2da meydana gelen deprem üzerine deprem konusunda dikkat çekmek amacıyla 16 Mart 2011 tarihinde yazılı bir basın açıklaması yaptı.

 

Basın açıklamasının metni;

 

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BİR KEZ DAHA UYARIYOR

 

Depremin oluşturacağı riskleri azaltmak için gerekli önlemleri almayanlar binlerce insanın ölümünden sorumlu olacaktır!

 

Depreme dayanıklı binalar inşa etmenin depremlerde yaşanacak faciaları önlediği biliniyor. En son Japonya`da yaşanan  9,0 büyüklüğündeki deprem bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Odamız yıllardır mesleki ve sosyal sorumlulukları gereği, deprem kuşağında olan ülkemizde her an olabilecek depremlerde büyük can kaybı ve maddi kayıpların yaşanmaması için her platformda yetkilileri önlem almaya çağırıyor.

 

Her yıl 99 Marmara Depreminin yıl dönümü olan 17 Ağustos tarihinde gerekli tedbirlerin bir an evvel alınması konusunda yetkilileri uyarmak amacıyla kampanyalar yapıyoruz, yürüyüşler düzenliyoruz.

 

"Türkiye`nin Deprem Gerçeği" raporumuzla ülkemizin yüksek riskli yapı ve kentsel dokularını, mevcut yapı stokumuzun durumunu, yapı denetim sisteminin sorunlu yönlerini,  imar afları ve denetimsizliği birçok yönüyle değerlendirmiş ve kamuoyuyla paylaşmıştık.

22-24 Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul`da Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi ve Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi ile ortaklaşa Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı düzenledik ve depremin ülkemize yaşatacağı kayıpları uluslararası düzeyde değerlendirdik. Listeyi düzenlediğimiz paneller, sempozyumlar, basın açıklamaları ve meslek içi eğitim seminerleriyle uzatmak mümkün.

 

İnşaat Mühendisleri Odası olarak Japonya depreminin yeniden kanıtladığı, "deprem değil tedbirsizlik öldürür" gerçeğinden yola çıkarak yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz!

İnşaat Mühendisleri Odası tarafından daha önce açıklanan önlemler bir an evvel hayata geçirilmelidir aksi takdirde olası bir depremde binlerce insanımız yaşamını kaybedecektir ve bu felaketten siyasi iktidar sorumlu olacaktır.

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası