Dersim`de HES`e İptal

Dersim?de Munzur Vadisi?ne yapılması planlanan Konaktepe HES1 ve Konaktepe HES 2 için yürütmeyi durdurma kararı alındı. Danıştay 13.Dairesi tarafından verilen karar, Türkiye`de Milli Parklar üzerinde yapılan HES`lere yönelik ilk olma özelliği taşıyor.

Eklenme Tarihi: 04/11/2011

 

Dersim`de Munzur Vadisi`ne yapılması planlanan Konaktepe HES1 ve Konaktepe HES 2 için yürütmeyi durdurma kararı alındı.  Danıştay 13.Dairesi tarafından verilen karar, Türkiye`de Milli Parklar üzerinde yapılan HES`lere yönelik ilk olma özelliği taşıyor.

İlk kez 1983`te gündeme gelen Konaktepe HES projelerinin yapımı, 1998`de Bakanlar Kurulu kararı ile ABD ortaklı bir firmaya verilmişti. 49 yıllığına su kullanım hakkı elde eden firma, Enerji Piyasası Danışma Kurulu (EPDK)`dan 28 Ocak 2010`da üretim lisansı almıştı.

Konaktepe`ye verilen lisansının iptali için Avukat Barış Yıldırım, bir milli parkta HES veya herhangi bir proje yapılabilmesi için ?Uzun Devreli Gelişme Planı` olması gerektiği gerekçesiyle, 20 Mart 2010`da dava açmıştı. Danıştay da EPDK tarafından verilen elektrik üretim lisansının yürütmesinin oy birliği ile durdurulmasına karar verdi.

Danıştay`ın kararında Milli Parklar Kanunu`nu hatırlatılarak, ?Milli park sayılan yerlerde tabiat kaynaklarının işletilmesinin yasak olduğu` belirtiliyor. Kararda ayrıca, Anayasa`nın 56. maddesine atıfta bulunularak herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkının bulunduğu da vurgulanıyor. Kararının son bölümünde ise Munzur Milli Park`ı için Uzun Devreli Gelişme Planı`nın henüz onaylanmadığı da belirtiliyor. Yıldırım, "Yıllardan beri bakanlar kurulu kararı ile başlayan bir hukuksuzluk vardı. Devlet su işleri müdürlüğü hukuka aykırı bir şekilde su kullanım anlaşması imzaladı. Ve EPDK`da buna izin verdi. Danıştay on üçüncü dava dairesi bu hukuksuzluğa açık bir şekilde dur dedi. Bu dava devam ediyor" dedi. Baraj ihalesini alan şirketlerin artık bir çivi dahi çakamayacaklarını belirten Yıldırım, "Bu kararı Tunceli Valiliği`ne, Devlet Su İşleri Tunceli Şube Müdürlüğü`ne, Çevre ve Orman Müdürlüğü`ne, Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı`na vereceğiz, bundan sonra burada yapılacak çalışmalar yasadışı olacağı anlamına da geliyor" dedi.

Munzur`da başka baraj ve HES projeleri de var?

Munzur`da Konaktepe dışında bulunan diğer baraj ve HES projeleri (Kaletepe baraj ve HES, Akyayık baraj ve HES ile Bozkaya baraj ve HES projeleri) için henüz EPDK lisans vermedi. Yıldırım, bu projeler için lisans verildiğinde yine yargı yoluna gideceklerini belirterek "Danıştay`ın verdiği karar çok önemlidir. Munzur Milli Park`tır. Milli parklarda herhangi bir yapının olabilmesi için mutlaka Uzun Devreli Gelişme Planı`nın olması gerekir. Munzur için henüz bu plan yapılmadı. Danıştay`ın kararı milli parka yapılması planlanan HES ve baraj projeleri için de emsal teşkil edecektir" dedi.

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası