KESK YÖNETİCİLERİNE GÖZALTI

Ankara?da KESK MYK üyesi Akman Şimşek, SES MYK üyesi Meryem Öztürk, BES Ankara 1 No?lu Şube yöneticisi Ahmet Danacıoğlu?nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişi bugün polis tarafında gözaltına alındı. Polisin avukatlara aktardığı bilgilere göre gözaltı gerekçesi Güler Zere için kampanya düzenlemek, Kızıldere katiamı ile ilgili anmalara katılmak?

Eklenme Tarihi: 15/11/2011

 

Ankara`da KESK MYK üyesi Akman Şimşek, SES MYK üyesi Meryem Öztürk, BES Ankara 1 No`lu Şube yöneticisi Ahmet Danacıoğlu`nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişi bugün polis tarafında gözaltına alındı. Polisin avukatlara aktardığı bilgilere göre gözaltı gerekçesi Güler Zere için kampanya düzenlemek, Kızıldere katiamı ile ilgili anmalara katılmak?
 
Ankara polisi bugün yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında KESK MYK üyesi Akman Şimşek, SES MYK üyesi Meryem Öztürk ve BES Ankara 1 No`lu Şube yöneticisi Ahmet Danacıoğlu da bulunuyor.
 
Gözaltı gerekçesine ilişkin resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak polisin avukatlara aktardığı kadarıyla, gözaltına alınanlar Güler Zere`nin serbest bırakılması için kampanya düzenlemek ve Kızıldere anmalarına katılmakla suçlanıyor.
 
Hapishanede kansere yakalanan devrimci Güler Zere için ülke çapında yaygın kampanyalar düzenlenmiş, kamuoyu baskısı sonucunda Zere serbest bırakılmış ve kısa bir süre sonra da yaşamını yitirmişti. Diğer gözaltı gerekçesi de, Zere kampanyası gibi halk nezdinde yaygın bir meşruiyetle karşılanan Kızıldere anmaları.
 
AKP döneminde yapılan yeni yasal düzenlemelerle anmalar, insan hakkı odaklı dayanışma kampanyaları ve devrimcilerin cenaze törenlerine katılmak da "terör" konseptine dahil edilmeye çalışılıyor.
Sendika.Org`a konuşan KESK yöneticileri, avukatlar kanalıyla resmi açıklamaları aldıktan sonra konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleneceğini belirttiler. Gözaltıları kınayan ve üyelerinin derhal serbest bırakılmasını isteyen KESK yöneticileri, kamu emekçilerinin devlet memurları yasasına karşı bugün alanlara çıktığını ve bu gözaltıları da protesto edeceklerini belirtti.
 
Sendika.Org

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası