GÖKÇEK`E UYARI: BAŞKENTTE YÖNETİCİ OLMAK SULU ŞAKA DEĞİLDİR!

Melih Gökçek yönetimi tarafından ulaşım ücretlerinde yapılan `zoraki` kuruşluk indirime dair, Ankaram Platformu Dönem Sözcüsü İMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan bir açıklama yayınladı. Açıklamanın tam metni için tıklayınız.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

 

BAŞKENTTE YÖNETİCİ OLMAK SULU ŞAKA DEĞİLDİR!

 

 

27 Ağustos 2009

Melih Gökçek`in Ankara kentine ve Ankaralılara karşı akıl almaz uygulamaları yeni dönemde de tüm ağırlığıyla kendini gösteriyor. Gökçek`in ciddiyetten uzak yönetim anlayışı ve kentlilere olan tavrı Ankara`yı yine bir krizle karşı karşıya bırakmış bulunuyor.

Ulaşım zamları

Gökçek yönetimi boyunca, ulaşım giderek pahalı bir hal almış, bir insan hakkı olmaktan çıkarak kent içi ticari bir metaya ve çözümü zor bir krize dönüşmeye başlamıştır. Rakamlar, kentteki durumun korkunçluğunu göstermektedir:

 

Son 15 yılda Ankara`da ulaşım ücretleri tam bilette 350 kat, öğrenci biletinde ise 400 kat artırılmıştır.

 

Seçim öncesi en başta 45 dakika olan aktarmalı bilet süresini arttırma, daha geniş ve ucuz ulaşım ağı gibi vaatler ise her Melih Gökçek dönemi gibi yine vaat olarak kalmıştır.

 

Son dönemde yaşananlar da Gökçek`in tüccar mantığında bir değişme olmadığını ispatlamaktadır:

 

2008 yılı başında, Büyükşehir Belediyesi`nce ulaşım ücretlerine yapılan yüzde 20`lik zammın ardından, Ekim 2008`de Belediye eliyle ulaşım ücretlerine bir kez daha zam yapılmış ve böylece Ankara`da ulaşıma bir yıl içerisinde toplam yüzde 41,6 oranında zam uygulanmıştır.

 

Bu gerçek göz önüne alındığında, Ankaralıların maruz kaldığı durum çok daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

 

Bu nedenle Ekim 2008`de Belediye`nin uyguladığı zamma karşı açılan davada, mahkeme zamlı ücretlerin yürürlüğünün durdurulmasına hükmetmiştir.

 

Büyükşehir Belediyesi ise, hatasını kabullenip halkından özür dilemek, zammı geri almak ve mağdur olanların sorunlarını çözmek yerine, yine bir Gökçek örneği sergilemiş, her zamanki gibi Ankara halkıyla alay eden bir "çözüm" icat etmiştir.

 

Buna göre, Gökçek yönetimi mahkeme kararına "uymuş olmak" için ulaşım ücretlerinde 1 Kuruş`luk indirime gitmiştir!

 

Bir yıl boyunca yapılan yüzde 40`lık zamma karşılık, Gökçek yönetimi 1 kuruşluk indirimi marifet saymakta ve Ankaralılara reva görmektedir.

 

Bu açıkça halkın karşısında olma, Ankaralıya zulüm etmedir!

 

Fakat bilinmelidir ki, ne Ankaralılar yolunacak kaz, ne de mahkemeler dalga geçilecek kurumlardır!

 

Ankaralıların bugüne kadar maruz kaldığı hakkaniyetsiz soygun yeterince büyüktür ve daha fazlasına izin verilmemelidir.

 

Mahkeme kararıyla dalga geçercesine işlemler yapma cesaretini göstermek ve kentlilere adeta savaş açmak Ankara`da artık alışılmış bir Gökçek tarzıdır.

 

Gelinen noktada utanmak ya da ayıplamak bile kafi değildir! Hem mahkemelerin hem Ankaralıların hem de önemli devlet kurumlarının gözü önünde yapılan bu aymazlığa artık yetkililerin el koyması ve Gökçek`e bir başkentin belediye başkanı olduğunun hatırlatılması lazımdır!

 

Başkentin yöneticisi olmak, kenti bir usulsüzlükler cennetine çevirmek ve dört buçuk milyon Ankaralının gözünün içine baka baka onlarla dalga geçmek demek değildir, olmamalıdır!

 

Belediye başkanı, yaptığı bu ciddiyetsiz uygulamayı hemen düzeltmeli ve mahkeme sonucunu dikkate alarak, yapılan son zammı komple geri almalıdır.

 

Ankaram Platformu olarak bu tarz yağmacı tavırların her zaman karşısında olacağımızı bir kez daha belirtir, Gökçek`in halk karşıtı uygulamalarının takipçisi olacağımızı tekrar vurgularız. 

 

 

 

ANKARAM PLATFORMU 

Dönem Sözcülüğü Adına

 

İnşaat Mühendisleri Odası

Ankara Şube Başkanı

NEVZAT ERSAN

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası