16. YILINDA SİVAS KATLİAMI`NI LANETLİYOR, YAŞAMINI YİTİRENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ

`16. yılında Sivas Katliamı`nı bir kez daha lanetliyor, yaşamını yitiren arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.` Açıklamanın tam metni için tıklayınız.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

 

Sivas Katliamı`nın üzerinden bir yıl daha geçti. 16 yıl önce bugün, bu ülkenin 35 aydınlık insanı tüm dünyanın gözleri önünde büyük bir vahşetin kurbanı oldu. Saldırı asla "anlık" ve "münferit" bir olay değildi. Aynı nefret daha önce Malatya, Maraş ve Çorum`da da kusulmuştu ve nefreti kusanları bu ülke çok iyi biliyordu.

 

Sivas`ta katliam yalnız 35 insana karşı gerçekleştirilmiyordu. Saldırının asıl hedefi, adil ve özgür bir ülke talebiydi. Hedef alınan, bu toprakların onyıllardır biriken devrimci-muhalif damarıydı.

 

Hükümetin ve ilgililerin katliam karşısındaki hareketsizlikleri ile adeta saldırının nihayete ermesini beklemeleri ise, yaşanan vahşetten çok daha düşündürücü bir tabloyu ortaya çıkarmıştır. Aradan geçen sürede yaşananlar bunu doğrular niteliktedir.

 

Katliamın 16. yılında dahi gerçek sorumlulardan hesap sorulmamış olması, katliamın ardındaki karanlık zihniyetin mahkum edilmek bir yana, nerdeyse koruma altına alınması Sivas`ta yaşananların gerçek niteliğini de göz önüne koymaktadır.

 

Sivas`ta yaşananlara dair yapılamayan hesaplaşma bugün; kurumsallaşan gericilik, tarikatlarla örülmüş bir toplum, emperyalizmle bütünleşik bir neoliberal anlayış ve halk karşıtı bir toplumsallık modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bu nedenle, "Sivas`ı unutmamak" katliamda yitirdiklerimize karşı ödenmez bir borç olduğu kadar tüm toplumsal muhalefet için tarihsel bir görevdir de aynı zamanda. "Sivas`ı unutmamak, unutturmamak" şiarı ancak her alanda yükselecek kapsamlı ve sürekli bir toplumsal mücadele içerisinde anlamlı ve gerçek bir zemine kavuşabilir. Gericilik ve toplumsal yıkım politikaları ancak bu yolla ülkenin kaderi olmaktan çıkarılabilir. 

 

Bu inançla, 16. yılında Sivas Katliamı`nı bir kez daha lanetliyor, yaşamını yitiren arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.

 

İMO Ankara Şube

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası