Hüseyin Cöntürk`ü Anma Etkinliği

İMO ANKARA ŞUBESİ HÜSEYİN CÖNTÜRK?Ü ANMA ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 26 Haziran 2008 Perşembe günü, Türk edebiyatı eleştirmenlerinden aynı zaman İnşaat Mühendisi olan Hüseyin Cöntürk?ün ölümünün 5. yıldönümünde anma etkinliği gerçekleştirdi.

Eklenme Tarihi: 21/11/2011

 

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 26 Haziran 2008 Perşembe günü, Türk edebiyatı eleştirmenlerinden aynı zaman İnşaat Mühendisi olan Hüseyin Cöntürk`ün ölümünün 5. yıldönümünde anma etkinliği gerçekleştirdi.

İnşaat Mühendisleri Odası Kongre ve Kültür Merkezi`nde gerçekleşen "Cöntürk Versus Cöntürk" adlı etkinlik, İMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan`ın konuşması ve Ege Berensel`in hazırladığı Hüseyin Cöntürk videosunun gösterimi ile başladı.

Açılış konuşmasında Hüseyin Cöntürk`ün sadece meslek adamı olarak değil, bir sanat ve bilim adamı olarak da unutulmazlar arasındaki yerini aldığını belirten Ersan, Cöntürk`ün iz bırakan yaşamına kısaca değindi. "Mühendislik alanındaki başarılarının yanı sıra, biz meslektaşları arasında bilinmeyen ve ?Hüseyin Ağbi`mizi asıl ?Cöntürk` yapan ise onun edebiyatçı kimliğidir. Mühendislik mesleği dışında geniş bir ilgi alanı olan Cöntürk, ülkemizde "nesnel eleştiri" anlayışının öncüsü olmuştur" diye belirten Ersan, "Mühendislik eğitimi, mühendislikteki yeni kavramlar ve uygulamalar, teknolojik gelişmeler, çevre sorunları, klasik Batı müziği, atonal müzik, çağdaş Amerikan şiiri, Divan Edebiyatı, Tasavvuf Edebiyatı gibi geniş ve çeşitli ilgi alanları olan Cöntürk, düzenli ve alçakgönüllü yaşamı; titiz ve disiplinli çalışmaları ve meslekteki başarılarıyla genç meslektaşlar ve edebiyatçılar için önemli bir örnek olmuştur" dedi.

Büyük ilgi ile izlenen etkinliğe Abidin Emre, Ahmet Bülent Erişti, Hasan Akyar, M. Bülent Kılıç, Mehmet Ali Alizade, Sabahattin Yaltın, Semih Tezcan konuşmacı olarak katıldı.


Cöntürk`ün eniştesi Mehmet Ali Alizade Cöntürk`ün mütevazı bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek, "Onun edebiyatla ilgilendiğini, eşimle evlendikten 12 sene sonra öğrendim" dedi.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan da Cöntürk`ün, Türk edebiyatının unutulmuş yazar ve eserlerini bile okuduğunu anlatarak, "Türk edebiyatını onun kadar iyi bilen kimse yoktu" diye konuştu.

 

Şair M. Bülent Kılıç da Cöntürk`ün, Türkiye`de maddeci eleştirinin ilk kuramcısı olduğunu, Türk edebiyat evreninin Cöntürk`ü "unutarak" ona ihanet ettiğini, Cöntürk`ün, daima genç edebiyatçıları desteklediğini dile getirdi.

 

Eleştirmen Ahmet Bülent Erişti ise Cöntürk`ün, "polemikçi değil, eleştirmen" olduğunu vurgulayarak, "Cöntürk, bir arayış insanıydı" dedi.

 

Prof. Dr. Abidin Emre`nin, Cöntürk`ün edebiyat ve eleştiri konusundaki anlayışından söz ettiği programda, Cöntürk`ün arkadaşları Sabahattin Yalkın ve Hasan Akyar da kimi anılarını anlattılar.

Etkinlik konuşmaların ardından düzenlenen kokteyl ile son buldu.

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası