Kızılırmak Suyu İle İlgili Basın Açıklaması

Melih Gökçek Ankaralıları Kandırmaya Devam Ediyor! Ankaram Platformu Su Hakkı Girişimi 3 Haziran 2008 Salı günü İnşaat Mühendisleri Odası`nda Kızılırmak Suyu ile ilgili basın toplantısı yaptı.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

 

Melih Gökçek Ankaralıları Kandırmaya Devam Ediyor!

 

Ankara`ya Kızılırmak Suyu Verilmiyor!

 

Çok değil, 10 ay önce Ankara Halkına yaşattığı büyük susuzluk günlerinin ardından hiçbir sorumluluk taşımayan, susuzluk nedeniyle artan salgınlara karşı halkın ve uzmanların taleplerini duymayan, "ben yaptım oldu" anlayışını kent politikası sayan Gökçek, yeni icraatlarında da kente, kentliye düşman anlayışını sergilemeye devam ediyor.

 

Gökçek; projesinden yapım süresine, maliyetinden sağlığa zararlı niteliğine kadar her yönüyle tartışmaya açık olan Kızılırmak suyu hakkında, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarının uyarılarına kulak vermediği gibi şimdi de kabul edilemez bir ciddiyetsizlik örneği sergileyerek Ankara halkına 21 gün boyunca gizlice Kızılırmak suyunu içirdiğini itiraf etmiştir.

 

Yapılan analizler sonucunda Kızılırmak suyundaki sülfat, klorür ve sodyum miktarının, insan sağlığı için geçerli değerlerin oldukça üzerinde olduğu henüz Kızılırmak suyu çeşmelerimizden akmadan önce tespit edilmişti.

 

Bu suyun özellikle bebek ve çocuklara zarar vereceği, sudaki sertliğin su kullanılan araç gereçlere dahi zarar vererek kullanım ömürlerini kısaltacağı, kansere yol açabileceği ifade edilmişti.

 

Tüm bu tespitlere rağmen "kalitesiz su" inadından vazgeçmeyen Gökçek, şimdi de yeni bir taktikle Ankara halkını kandırmaya devam etmektedir.

 

21 gündür Kızılırmak suyu içildiğini ve hiçbir ishal vakası görülmediğini iddia eden Gökçek, aslında kent şebekesine daha önceden verilmesi öngörülen miktarda Kızılırmak suyunu vermemektedir.

 

Kızılırmak suyu projesi ile verilmesi düşünülen 750 bin metre küplük suyun bugün ancak beşte biri kente verilmektedir. ASKİ`nin internet sayfasındaki 13 Mayıs 2008 tarihinde yapılan test de bunu kanıtlamaktadır.

 

ASKİ`nin kendi verilerinden yola çıkarak görülmektedir ki, şehre verilen günlük su miktarının 700 bin metre küpü, doluluk oranı yüzde 2`lerde seyreden Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarından sağlanmakta, sadece 150 bin metre küpü Kızılırmak`tan sağlanmaktadır.

 

Oysa ki, Kızılırmak projesi ile kente verilmesi planlanan günlük su miktarı 750 bin metre küptür. Ancak Gökçek, 21 gündür Ankara`ya getirdiğini söylediği Kızılırmak suyundan en fazla 150 bin metre küp su vermektedir. Geri kalan oranı ise Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarından karşılamaktadır.

 

Melih Gökçek bugün, "Kızılırmak suyu şehre veriliyor ve hiçbir hastalık görülmüyor" diyerek halkı yanlış bilgilendirmektedir. Çünkü şu an itibariyle kente verilen Kızılırmak suyu, normal karışım miktarının 5 kat altındadır. Bu nedenle, yapılan testlerde su değerleri de sağlık sınırları içerisinde görünmektedir.

 

Ayrıca, Kızılırmak içme suyu boru hattı tam olarak çalıştırılamamaktadır. Çünkü projesiz yapılan hatta sorunlar yaşanmaktadır. Planlandığı gibi su transferi sağlanamayan hattın birleşim yerlerinde şu ana kadar 3 boru patlaması meydana gelmiştir.

 

Gökçek tüm bu nedenlerden dolayı, diğer barajlardan gelen suya sadece beşte bir oranında Kızılırmak suyu karıştırmaktadır.

 

Fakat Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarındaki doluluk oranının düşüklüğü nedeniyle önümüzdeki dönemde kentin tüm su ihtiyacını bu barajlardan sağlamak mümkün olmayacaktır.

 

Dolayısıyla çok kısa bir süre içerisinde, kent şebekesine Kızılırmak suyundan, şimdikinin yaklaşık olarak 5 katı su verilmesi gerekecektir.

 

Bu da Kızılırmak suyundaki sülfat, klorür, sodyum miktarlarının dünya ve Türkiye standartlarındaki sağlık değerlerinin çok üzerine ulaşması anlamına gelmektedir.

 

Sodyum, sülfat ve klorür değerlerinin yüksekliği, etkilerini sadece şimdi değil, seneler sonra gösterecektir. Tıpkı Çernobil faciasından sonra, dönemin bakanının çay içerek olayın etkilerinin olmadığını göstermeye çalışması, fakat sonraki dönemde Karadeniz Bölgesi`nde kanser vakalarının patlaması gibi, içme suyundaki sodyum, sülfat ve klorür yüksekliği de; ilerleyen süreçlerde hipertansiyondan kalp hastalıklarına, böbrek yetmezliğinden anemiye, sinir sistemi bozukluklarına ve kansere neden olabilecektir.

 

Gökçek, bugün bu gerçeği Ankaralılardan gizleyerek suç işlemektedir!

 

İ. Melih Gökçek,  ciddiyetsizliği ile halkının sağlığı ile oynamaya, halkı yanlış bilgilendirmeye devam etmektedir. Kırıkkale ve Polatlı Belediyeleri bile Kızılırmak suyunu ileri arıtma teknikleri ile arıtmayı planlamakta iken Melih Gökçek bizlerin, çocuklarımızın geleceklerini töhmet altına alma adına inadına devam etmektedir.

 

Dünyanın hiçbir ülkesinde bir belediye bu kadar ciddiyetsiz ve plansız yönetilmemektedir. Halkının sağlığıyla oynayan İ. Melih Gökçek`i istifaya davet ediyor, Ankaram Platformu adına bu işin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

 

 

ANKARAM PLATFORMU SU HAKKI GİRİŞİMİ ADINA 

 

DÖNEM SÖZCÜSÜ İMO ANKARA ŞUBESİ

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası