OdamızKamu İhale Kurumu ile Anahtar Teknik Personel sorununu görüştü

Odamız Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Mahmut Gürses?i makamında ziyaret etti.

Eklenme Tarihi: 18/03/2013

 

OdamızKamu İhale Kurumu ile Anahtar Teknik Personel sorununu görüştü

Odamız Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Mahmut Gürses`i makamında ziyaret etti.

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Levent Darı, İMO Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş ve İMO Genel Sekreter Yardımcısı Gülsüm Sönmez`in katıldığı ziyarette,1 Eylül tarihinde yürürlüğe giren"Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile kaldırılan anahtar teknik personel çalıştırma zorunluğuna ilişkin hükümlerin meslektaşlara ve kamuya vereceği zararlar üzerine görüş alış verişinde bulunuldu.

Taner Yüzgeç, KİK tarafından yürütülen çalışmaların ve kurum kararlarının inşaat mühendisliğini ve inşaat mühendislerinin örgütü olan İnşaat Mühendisleri Odası`nı çok yakından ilgilendirdiğini, dolayısıyla iki kurum arasında diyaloğa ve görüşmelere büyük önem verdiklerini kaydetti.

Firmaların yapım işleri ihalelerine katılımlarında önemli ve gerekli bir koşul olan "Bünyelerinde Anahtar Teknik Personel Bulundurma" zorunluluğunun ortadan kaldırılmış olması ile Müteahhitliğin kurumsallaşamayacağını, mühendislerin hak kaybına uğrayacağını, yapı güvenliği ve Kamu çıkarları açısından bu kararın olumsuz sonuçlar doğuracağını belirten Yüzgeç, Yönetmelik değişikliğinin tekrar gözden geçirilmesini istedi ve bu konu da yapılacak çalışmalara kurum olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını da kaydetti.

Mahmut Gürses ise bundan sonraki çalışmalarında İMO ile görüş alışverişinde bulunmaya özen göstereceklerini vurguladı.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası