?MUKAVİM HALLER? FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL GECESİ VE SERGİSİ

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak sayısı 100.000?leri bulan tüm inşaat mühendislerini ve mesleğin öğrencilerini kapsayacak ?Mukavim Haller? temalı fotoğraf yarışması düzenlendi.

Eklenme Tarihi: 18/01/2013

"MUKAVİM HALLER" FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL GECESİ VE SERGİSİ İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak sayısı 100.000`leri bulan tüm inşaat mühendislerini ve mesleğin öğrencilerini kapsayacak "Mukavim Haller" temalı fotoğraf yarışması düzenlendi.

Mukavemet`i bir yapı terimi olarak başat tutan inşaat mühendisliğine hem o alanın kendisini yeniden üretecek hem de kavramın psişik ve sosyal genişlemelerini kapsayacak bir çağrı yapıldı.

Son dönemlerde fotoğraf makinesi ve fotoğraf sanatı ile daha çok ilgilenen inşaat mühendislerinin çalışmalarını desteklemek, onları bir araya getirmek ve eserlerini bir arada sergilemek, odamıza ve üyelerimize sanatsal canlılık kazandırarak mühendislerin sanılanın aksine sanattan uzak olmadığını göstermek, buna bağlı olarak da fotoğraf sanatının mühendisler arasında yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya toplam 50 kişi 137 fotoğrafla başvuru yaptı.

Ressam, yazar, fotoğraf sanatçısı Jale N. Erzen, fotoğraf sanatçısı Atilla Torunoğlu, Çağdaş Gazeteciler Derneği`nden foto muhabiri Selahattin Sönmez, inşaat mühendisi ve karikatürist Murat Özmenek, Sol Fa Sol Dergisi editörleri Akın Atauz - Sibel Durak, Diş Tabipleri Odası`ndan diş tabibi ve fotoğraf sanatçısı Ömer Ünlü, Nazım Hikmet Kültür Merkezi`nden fotoğraf eğitmeni İlker Dalğar, Halkevleri Film Atölyesi`nden fotoğraf sanatçısı Alaattin Timur ve İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Esergül Özdemir`in jüri üyeliğini yaptığı yarışmada 9 fotoğraf ödüle, 62 fotoğraf da sergilemeye değer bulundu.

Yarışmanın ödül gecesi ve sergi açılışı 19 Aralık 2012 Çarşamba günü İMO Kongre ve Kültür Merke-zi`nde gerçekleştirildi. Nefesli Show Band`in gösterisi ile başlayan gecenin açılış konuşmasını İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş yaptı.

Konuşmasında, bugünlerde birçok alanın içeriğinin yeniden tanımlandığını söyleyen Tulumtaş, insan aklının tamamen araçsal bir düşünmeye indirgendiğini, kültürün ticarileşmekte ve insanın ihtiyaçları-nın yerini ekonomik önceliklerin aldığını belirtti. TMMOB`ye ve odalara şiddeti giderek artan ve biçimi değişerek gerçekleşen saldırıların böylesi bir dizi sürecin sonucu olarak açığa çıktığını belirten Tulumtaş, sözlerine "Mühendisler neden fotoğraf yarışması düzenlerler? Sanırım bunun cevabını bu gece burada bulunan herkes kendiliğinden vermiş oluyor: İşte sıkıştırıldığımız tekdüzeliğin karşısında bu sergi bizim mukavim halimizdir. Çünkü teori gridir hayat yeşil. İşte mukavim, bu grilik karşısındaki yeşildir. Direnmenin bin bir türlü halini ve her koşulda direnenlerin varlığını hatırlatır. Bizler için ta okul sıralarında tanıştığımız en zor ders iken, inşaat işçileri için yerçekimine direnmektir. Kendirci çocuklar için çocukluğuna direnmek iken, küçük bir taş için koca bir nehir akıntısına direnmektir. Sabanıyla doğa koşullarına direnen bir köylü kadın iken, meslek yararını toplumun ve halkın yararıyla harmanlayarak direnmektedir. Ve bugün toplumsal varlığımıza tahammülsüzlüğün giderek arttığı bir siyasal ve kültürel ortamda, varlığımızı savunmak, yaşam hakkımızı savunmak bizler için en mukavim haldir" diye devam etti.

Tulumtaş`ın konuşmasının ardından geceye konuk olan İstanbul bağımsız milletvekili Levent Tüzel, CHP İstanbul milletvekili Süleyman Çelebi kısa birer konuşma yaptılar. İşçi Partisi Genel Sekreter yardımcısı Dursun Karadağ ve Halkevleri Genel Başkan yardımcısı Samut Karabulut`un da katıldığı gecede CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğan ve CHP Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz mesajlarıyla selamlarını ilettiler.

Jüri üyelerini tanıtan kısa bir sunum ile devam eden gecede, İMO Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş tarafından jüri üyelerine plaket takdim edildi. Jüri üyeleri adına ise jale Erzen ve Atilla Torunoğlu birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından ödül alan fotoğrafların gösterimi yapıldı ve fotoğraf sahiplerine ödülleri jüri üyeleri tarafından takdim edildi ve gece sergi açılışı ve kokteyl ile devam etti.

ÖDÜLLER

(Alfabetik sırayla)

 

Ercan Bozkurt Kendirci Çocuk

Göktuğ Ergün Tuğlacı

Halil Sarıcaoğlu İsimsiz

Hasan Alper Eryiğit İsimsiz

İbrahim Gündüz Zamana Mukavim

Kerim Tütüncü İsimsiz

Mehmet Fatih Yaldız Kaçış

Mustafa Karadağ Çiy

Taner Yıldırım Ermenek Barajı

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası