DAVETİMİZDİR, ÇAĞRIMIZDIR; 31 MAYIS`TA HOPA`YA...

31 Mayıs 2011 tarihinde AKP protestosunda polis tarafından kullanılan gaz bombası sonucu öldürülen Metin Lokumcu`nun anmasında bu yıl TMMOB`ye bağlı Odaların Lokumcu ailesi ile birlikte gerçekleştirdiği Metin Lokumcu Anıt Mezarı açılışı da yapılacak.

Eklenme Tarihi: 06/06/2013

DAVETİMİZDİR, ÇAĞRIMIZDIR!

  

  

Dün Karadeniz`in şair ceketli çocuğunu uğurladık Hopa`da.

"Bu gün su olmazsa yaşam olmaz,

Siz bizim yaşamımıza kastedenlersiniz"

diye mücadele eden emekçi devrimci öğretmenimizi uğurluyoruz Hopa`da Kemalpaşa`da.

Bilimi ve tekniği halkın hizmetine sunan, meslek ve meslektaş sorunlarının halkımızın sorunlarından ayrılamayacağını benimseyen TMMOB bu güne kadar tüm hak mücadelelerinde, ülkenin demokratikleşmesi için yürütülen tüm çalışmalarda yer almıştır. Son yıllarda AKP siyasal iktidarının tüm alanları vahşi kapitalizmin hizmetine sunmak için uyguladığı politikalar yeraltı yer üstü kaynaklarımızın, doğamızın, ormanımızın ve suyumuzun ticarileşmesinin önünü açmıştır.

Karadeniz`de halkımızın yaşam kaynağı olan suların üzerine zincir zincir halka kuran, Loç Vadisi`ni yok eden, Atatürk Orman Çiftliği`ni talan eden, Haydarpaşa, Taksim ve nice tarihi dokuyu ticarileştirerek talan eden AKP iktidarı, tüm bunları sermayenin hizmetine sunmak için halkımızın üstüne faşist uygulamalarını insan canına kastedecek şekilde her gün arttırarak varlığını devam ettiriyor.

Metin Lokumcu bu şiddete karşı mücadelenin adıdır. Deresine zincir vurmaya çalışanlara inat, suyumuzu, havamızı ticarileştirenlere inat, özgürlükleri yok sayanlara, emeğini sömürenlere, baskıya ve zulme inat AKP ?ye karşı canı pahasına verilen mücadelenin simgesidir.

Bu mücadele yaşama karşı sorumluluğumuzun bir parçası, onun sürekliliğini sağlamak gelecek kuşaklara bellek bırakacak şekilde taşımak amacıyla Metin Lokumcu anısına deresini suyunu, havasını savunanları ve tüm özgürlük, bağımsızlık mücadelesinde aramızdan ayrılan devrimci demokrat yurtsever değerlerimizi ifade edecek, "Metin Lokumcu için açılan anıt mezar yarışması" Füsun Kavalcı ve Hüseyin Erol`un ürettiği eserle kalıcılaştı. Bu kalıcı eserin Metin Lokumcu`nun yetiştiği topraklarda yeniden hayat bulması için Hopa`da ve Kemalpaşa`da düzenlenecek anma etkinliğine desteğiniz ve katılımınız bizleri onurlandıracaktır.

 

Ailesi ve Düzenleyici Odalar Adına

  

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Harita Mühendisleri Odası Ankara Şubesi , TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

  

METİN LOKUMCU ANITMEZAR AÇILIŞI VE ANMA ETKİNLİKLERİ

PROGRAM TASLAĞI

31 Mayıs 2013

11:00                                                       Toplanma -Hopa

11:30                                                       Yürüyüş

12:30                                                       Anma Programı (Hopa Meydanı)

13:30                                                       Kemalpaşa`ya Hareket

14:00                                                      Sergi Açılışı_Kemalpaşa

                                                               Onurumuzdur-Suların kardeşliği (Hazırlayan Mehmet Özer)

14:30                                                       Mezar Yürüyüşü ve Anıt Mezar Açılışı

18:30                                                       FORUM: Aziz Konukman, Hayri Kozanoğlu, Yavuz Önen

                (Dereiçi Köyü İlkokul bahçesi / Metin Lokumcu Evi)

İletişim:

Nazan Sürü          :0312 4178665

Saadet Sönmez  :0312 4176539

Hülya Aydın         :0312 4448666

Uğur  Yılmaz        :0312 2943072TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası