METİN LOKUMCU ANIT MEZAR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Dört meslek odasının birlikte yürüttüğü Metin Lokumcu Anıt Mezar Yarışması sonuçları açıklandı.

Eklenme Tarihi: 14/05/2013

METİN LOKUMCU ANIT MEZAR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Dört meslek odasının birlikte yürüttüğü Metin Lokumcu Anıt Mezar Yarışması sonuçları açıklandı. Kazanan eser İKK Sekreteri Bülent Tatlı, Jüri üyelerinden Erkal Tülek, Elektirik Mühendisleri Odası Serdar Çiftcan, , Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, MMO Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu`nun katıldığı, 25 Nisan 2013 Perşembe günü Mimarlar Odası Ankara Şubesi`nde yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.

Hopa`da Tayyip Erdoğan`ın protesto edilmesiyle çıkan olaylarda hayatını kaybeden Metin Lokumcu için İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi`nin açmış olduğu Anıt Mezar yarışmasında kazanan eser, Hopa`da hayata geçirilecek.

Toplantıda, Makine Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu yarışmada birincilik alan eser sahiplerinin Füsun Kavalcı ve Hüseyin Erol olduğunu açıkladı. Çervatoğlu "HES mücadelesine, suyuna, havasına toprağına sahip çıkan Metin Lokumcu şahsında, AKP faşizmine karşı tüm muhalifleri 31 Mayıs günü, Hopa`ya davet ediyoruz. Hopa`da bir anma etkinliği gerçekleştireceğiz, anma etkinliğinden sonra, Kemalpaşa beldesine geçeceğiz, dere kenarında, türkülerimizle, şarkılarımızla, Metin Lokumcu`nun ailesiyle birlikte Lokumcu`yu anacağız. Ayrıca Hopa`da 12 Eylül faşizminde işkencede hayatını kaybeden, öldürülen, gözaltında kaybedilen, tüm devrimcileri, 106 arkadaşımızı anacak bir "onurumuzdur" sergisi açacağız" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ise başka benzer bir projeyi daha yakın zamanda açıklayacaklarını söyleyip, "Böyle projeler süreci yaşatıyor, faşizme karşı birleşik bir cephe olarak mücadele süreci devam ediyor ve daha da mücadeleyi kenetlendiren anlamlı bir proje. Oda yöneticileri olarak bize nasip olduğu için de onur duyuyoruz" diye belirtti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan anıt mezar eserini, örnek maketi üzerinden tanıttı. Candan, "Anıt mezar üretilirken, simgesel olması ve üretilen kişinin, kişiliğini yansıtması gerekiyordu. Mezarda kurşun kalemi simgeleyen çelikler şeklinde sütunlar olacak. Bu kalemler aynı zamanda Metin Lokumcu`nun öğretmen kişiliğini de simgeliyor.  Su öğesi ve toprak öğesi de var. Derelerin kardeşliği üzerinden Metin Lokumcu`nun yürüttüğü mücadelenin Lokumcu`nun mezarına da Can suyu taşıyacak. Karadenizin suyu eksik olmaz,  her yağmur yağdığında Metin Lokumcu`nun mezarına can suyu akacak. Mezar 120X240 cm ölçülerinde düşünüldü. Burada önemli olan, AKP faşizmine karşı mücadele aksı içinde simgeleşmesidir. Sanatın simgeselliğinin mimarlık ve mühendislik alanında buluşmasının ender örneklerinden birisi olacak. Yapılan simge eserlerin, zaman içinde gelecek kuşaklara kalması anlamlı. Tüm sivil toplum kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini, Hopa`ya bu simgesel değerlere sahip çıkmak ve 31 Mayıs`ta baskılara karşı mücadeleye ortak olmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

İKK Sekreteri Bülent Tatlı "TMMOB olarak insana, doğaya sahip çıktığımızı her yerde ifade ediyoruz. Bunun bir yansıması olarak, Metin Lokumcu da derelerine, suyuna, doğasına yaşama dair var olan her duyarlılığa sahip çıktığından dolayı yanındayız. AKP faşizmi kazanamayacak" dedi.

Toplantıya katılan yarışma jüri üyelerinden Erkal Tülek ise "Metin Lokumcu`yu Sudaki Suretler Belgeseli`nde tanımıştık. Derelerine ve çayına sahip çıktı, mücadelesi sürecek ve yanında olacağız" diye belirtti.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası