TMMOB ANKARA İKK BASIN AÇIKLAMASI: IRKÇI, GERİCİ, FAŞİST BİR ANLAYIŞI ŞİDDETLE KINIYORUZ

TMMOB ANKARA İKK 16.05.2013 tarihinde üniversitelerde yaşanan olaylarla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eklenme Tarihi: 06/06/2013

           

IRKÇI, GERİCİ, FAŞİST BİR ANLAYIŞI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Ülkenin dört bir yanında ırkçı, gerici nüveler arttırılıyor, toplumumuzda herkes baskının ve zulmün altındaki özneler haline geliyor. Hatay Reyhanlı`da yaşanan üzücü olay göstermiştir ki; Suriye üzerinden yürütülen savaş politikaları ve Türkiye`de siyasal iktidarın bu politikalarda yürüttüğü aktif taşeronluk bugün ülkemizi giderek daha da büyük bir çıkmaza sürüklemektedir. Siyasal iktidarın dış politikalarının yol açtığı bu çıkmaz, ülkemizi provokasyonlara açık bir hale getirmiştir. Buna karşılık barış isteyen, savaşsız, sömürüsüz bir dünya özlemi duyanlara karşı da siyasal iktidar, her alanda kullandığı yöntemlerle faşizme başvurmaktan kaçınmıyor. Ülkemizde gerçekleşen büyük dönüşüm, haklarımızı gasp ederken, en demokratik özgürlüklerimizi bile elimizden alma biçimlerine dönüşüyor.

Hatay Reyhanlı`da yaşanan patlamalar sonucunda ölen onlarca insan, Taksim`de çukuru işçilerden koruyan bir zihniyetin sonucunda yenilen gazlar, ekmek parası derdinde güvencesiz çalışmaktan hayatını kaybeden insanlar, bilgisini toplum yararına kullanarak, tepkisini gösteren öğrencilere uygulanan şiddet siyasal iktidar tarafından hayata geçirilmeye çalışılan politikaların bir sonucudur. Ülkemizde hayat bulan ırkçı, gerici düşünceye ve faşizme karşı duran herkes de hedef tahtasında yer almaktadır.

Dün (16 Mayıs) de ODTÜ ve Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü`nde öğrencilerinin de karşı karşıya kaldığı bu faşist yüzdür. Tüm kitle iletişim araçlarının ve hükümetin sessizliğine karşı Hatay Reyhanlı`da hayatını kaybeden insanları gören öğrenciler, ?Hükümetin bu politikaları tutmaz` diyerek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu`nu istifaya çağıran ve herkesin demokratik hakkı olan bir protesto gerçekleştirmek istediler. Öğrencilere karşı yoğun bir şekilde gaz, cop ve tazyikli su kullanıldı. Bu "masumane" eyleme karşı polis şiddeti en sert biçimiyle kullandı. Sonucunda yaralanan öğrenciler olduğu gibi birçok da gözaltı oldu.

 Ortalığın adeta savaş alanına döndüğü manzara karşısında demokratik haklarını savunan öğrencilere yapılan müdahale kesinlikle savunulamaz ve kabul edilemez. TMMOB Ankara İKK olarak, böylesi manzaraların yaşanmadığı bir dünyaya duyduğumuz özlemle, aralarında mühendislik ve mimarlık öğrencilerinin de bulunduğu bu eylemde ?orantısız` olarak kullanılan her türlü gücün karşısında olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna belirtmek istiyoruz.

 

 

                                                                                                                                                                                                           TMMOB Ankara İKKTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası