TÜRKİYE’NİN BAŞI SAĞ OLSUN İKTİDAR HESAP VERMELİDİR

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun Hatay Reyhanlı’da meydana gelen patlamalarla ilgili yaptığı açıklama. 12 Mayıs 2013

Eklenme Tarihi: 31/05/2013

Türkiye`nin Başı Sağ olsun
İktidar Hesap Vermelidir

Hatay`ın Reyhanlı ilçesinde iki ayrı noktada karanlık güçler tarafından patlatılan bombaların, onlarca insanımızın ölmesine, yaralanmasına yol açtığını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Patlamalarda yakınlarını kaybeden ailelerin acılarını gönülden paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Temenni ediyoruz ki, yaralı vatandaşlarımız bir an önce sağlığına kavuşur, Reyhanlı yaralarını sarar, hayat en kısa zamanda normale döner.

İstiyoruz ki, bu elim olay, bu karanlık tezgâh, bu katliam savaşın nasıl bir acıya ve yıkıma yol açtığının anlaşılmasına ve barışın öneminin bir kez daha ete kemiğe bürünmesine vesile olsun.

Açık ki Türkiye savaşın içine çekilmek istenmekte, Suriye`deki rejim değişikliği sürecinde etkili bir pozisyon alması, rol üstlenmesi beklenmektedir. Anlaşılan o ki, Türkiye`nin Suriye silahlı muhalefetine şimdiye kadar sağladığı destek yeterli görülmemiş, savaşın bizzat tarafı olarak sıcak çatışmalara girmesi, emperyalist güçlerin olası bir Suriye işgalinin kolaylaştırıcısı haline gelmesi amaçlanmıştır.

AKP iktidarının son dönemde uyguladığı dış politikanın yanlışlığı bu vahim olay vesilesiyle bir kez daha açığa çıkmıştır. Türkiye her türlü provokasyona açık bir ülke durumuna getirilmiştir. Hatay bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın etnik ve mezhepsel kökenleri göz önüne alındığında, iç barışı kökten bozacak ve kitlesel çatışmalara yol açacak olayların yaşanma ihtimali bulunduğunu göstermektedir.

Reyhanlı eylemini kimin, hangi güçlerin gerçekleştirdiği belki de bugünün en önemsiz konusudur. Kimin yaptığı değil, amaçlanan önemlidir ki, bu amaç bizleri kaygılandırmaktadır. Çünkü Türkiye`nin bölgesel savaş batağına girmesi, Suriye savaşına dahil olması ülkemizi telafisi mümkün olmayan bir sonuçla karşı karşıya bırakacaktır.

Bu sonucun adı savaştır. AKP iktidarı, politikalarını değiştirmez, komşularıyla barış ve dostluk temelinde ilişkigeliştirmez, emperyalist siyasetin bölgesel taşıyıcısı olmaktan vazgeçmezse korkarız ki Türkiye kendini savaşın içinde bulacaktır.

Reyhanlı`da yaşananlar, komşularla mevcut ilişkilerimizin yanlışlığını göstermekle kalmamış, aynı zamanda savaşın ülkemiz ve insanımız açısından nasıl bir yıkım olacağının lokal örneğini oluşturmuştur.

Ya barış içinde yaşayacağız ya da Türkiye Reyhanlı gibi olacak. Savaş çığırtkanlarının, Suriye`deki rejimi değiştirme heveslilerinin, mezhepsel gerginliklerden beslenenlerin ne istediği bellidir ancak biz barış yanlıları Reyhanlı olayının dış politikada bir kırılma yaratmasını, siyasi iktidara ders olmasını bekliyoruz.

Açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz: Barış istiyoruz. Suriye`deki iç savaşın tarafı olan eli kanlı silahlı militanların rahatça giriş-çıkış yapmasından, eğitilmesinden, bu grupların sınırdaki kentlerimizde mezhepsel gerginlik yaratmasından rahatsızız. Suriye`nin geleceğinin ABD, Türkiye ve diğer ülkeler tarafından değil, Suriyeliler tarafından belirlenmesi ve buna herkesin saygı duyması gerektiğine vurgu yapıyoruz.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası