METİN LOKUMCU ANMASI İÇİN TEK YÜREK

Hopa?da önceki yıl 31 Mayıs tarihinde Başbakan?ı protesto etmek isteyenlere yönelik polis şiddeti sonucunda yaşamını yitiren Metin Lokumcu için meslek odaları, siyasi partiler ve STK?lar tarafından ortak düzenlenecek anma ve anıt mezar açılış etkinlikleri için 29 Mayıs 2013 Perşembe günü ortak basın toplantısı düzenlendi.

Eklenme Tarihi: 11/07/2013

METİN LOKUMCU ANMASI İÇİN TEK YÜREK

Hopa`da önceki yıl 31 Mayıs tarihinde Başbakan`ı protesto etmek isteyenlere yönelik polis şiddeti sonucunda yaşamını yitiren Metin Lokumcu için meslek odaları, siyasi partiler ve STK`lar tarafından ortak düzenlenecek anma ve anıt mezar açılış etkinlikleri için 29 Mayıs 2013 Perşembe günü ortak basın toplantısı düzenlendi.

Mimarlar Odası`nda düzenlenen toplantıya TMMOB Ankara İKK Sekreteri Bülent Tatlı, Makina Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu, İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akkuş,Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Eğitim-Sen Genel Merkez Yöneticisi Tuğrul Culfa, ÖDP Parti Meclisi Üyesi Yaşar Aydın, Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş katıldı.

Örgütler adına ortak anma programını Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan açıkladı. Candan "5 Oda olarak Metin Lokumcu anısında düzenlediğimiz anıt mezar açılışı ve Hopa`daki anma etkinliklerinde, bütün örgütleri olarak tek pankart altında ortak program hazırladık. Metin Lokumcu`nun herkesi kucaklayan mücadele tarzına yakışır şekilde hepi birlikte düzenlenen ortak programda AKP Faşizmine karşı ortak mücadele hattının Hopa`da simgeselleşmesidir. 31 Mayıs sabahı Hopa Çay Fabrikası önünde saat 11.00`de toplanılacak ve yürüyüş yapılarak anma gerçekleşecek, daha sonra Kemalpaşa`ya hareket edilerek, anıt mezar açılışı gerçekleştirilecek. Sonrasında da Karadenizli yaşamını yitiren devrimciler için "Onurumuzdur" sergisi açılacak ve akşam Kemalpaşa`da, herkesin katılımıyla panel forum gerçekleşecek. 31 Mayıs ortak anması AKP`nin bütün baskıcı politikalarına karşı yeni, birlikte oluşturulacak bir ortak hareketliliğin nüvesi olursa bundan mutluluk duyarız" dedi.

Tezcan Karakuş Candan`ın konuşmasının ardından toplantıya katılan temsilciler sırayla söz alarak Metin Lokumcu anmasına çağrı yaptı: 

Makina Mühendisleri Odası Ercüment Çervatoğlu: "Amacımız AKP faşizmine ortak bir anma ile dur demek. Bütün örgütlere görev düşüyor. Özgürlükleri ve direnişi önemseyen tüm örgütleri faşizme karşı dur demeye çağırıyoruz. O gün hepimiz "Ben Metin Lokumcu" tişörtleri giyerek, tek pankart ile tek yürek ve tek ses olacağız."

Eğitim- Sen Genel Merkez Yöneticisi Tuğrul Culfa: "Deresine, suyuna sahip çıkan, mücadeleyi yükselten ve insanca yaşanabilir mücadele veren Lokumcu için, kendisi gibi düşünmeyeni düşman olarak gören otoriter sisteme karşı verilecek mücadelenin simgesi olarak açılacak bu anıt mezar için biz de Hopa`da olacağız."

ÖDP Parti Meclisi Üyesi Yaşar Aydın: "Metin Lokumcu`nun ölümünden bu yana iki yıl geçti ve iki yıl boyunca onlarca Hopa yaşandı. TMMOB`un önderliğinde ailesi ile yapılan bu anıt mezar çok anlamlı. Oradaki HES mücadelesi ve Çayda ve fındıkta yaşanan sömürüye karşı ses katacaktır. Metin Lokumcu`nun dostlarını yoldaşlarını 31 Mayıs`ta Hopa`da olmaya çağırıyoruz"

Halkevleri Genel Merkez Yöneticisi Dilşat Aktaş: "Karadeniz`e önce HES şirketleri giremedi, çay için direniş gerçekleşti. Hopa`da çok ciddi direnişlerle karşılaştılar. AKP iktidarının Başbakanı Tayyip Erdoğan, kendisini sevmeyen insanlarla karşılaştı. İnsanlar gücünü sokakta gösterdiler. Tayyip Erdoğan`ın Hopa`da miting yapmasına izin vermediler. Mezarın yapılışının manevi değeri çok yüksek. Hep birlikte orada olacağız"

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Tatlı: "Bu organizasyonun hareketliliğin sürekliliği olması temennisindeyim. Tüm ilerici demokratik örgütlerle birlikte orada olacağız"

EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın: "Metin Lokumcu`yu öldürdüler ve Metin Lokumcu`nun adı kentine doğasına sahip çıkan tüm Anadolu halklarının mücadelesinin simgesi haline gelmiştir. Bu anlamda sahip çıkmak çok önemlidir. Karadeniz halkından tutunda bu organizasyon`da yer alan bu hissiyatı yaşayan herkese teşekkür ediyorum"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: "Tüm yaşam alanlarımız yok ediliyor, Ankara metrosunda ahlak dersi vermeye çalışıyorlar, alkol ile ilgili yasa maddesi çıktı, bizim ne yapacağımıza karar veriyorlar, kaç çocuk doğuracağız nerde nasıl davranacağı ne yiyip ne içeceğiz buna Başbakan karar veriyor ve bunun adı da faşizmdir.  Her alana müdahale ediyorlar,  Metin Lokumcu burada AKP faşizmine karşı bir direnişin sembolü oldu.  Metin Lokumcu anıt mezarı tamamlandı, bu hafta sonu açılışı yapılacak. Metin Lokumcu`nun bizi bir araya getirmesinin yöntemi mücadeledir, bu çok anlamlıdır"TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası