BASINA ve KAMUOYUNA

Haftalardır devam eden polis şiddeti ve siyasi iktidarın direnişle ilgili sorumsuz ve yok saymacı anlayışı bu akşam doruk noktasına ulaşmıştır

Eklenme Tarihi: 31/07/2013

Basına ve Kamuoyuna,

Bilindiği üzere günlerden beri polis ablukası altında halka kapalı tutulan ve bugün "mutlu valinin" teftişini takiben(!) "her yer taksim her yer direniş" protestolarının altında resmen açıldığı ifade edilen Gezi Parkı, Sayın Vali`nin ayrılmasıyla da tekrar halka kapatılmıştır. Akşam saat 19:00 için İstanbul`daki tüm Park Forumlarının ve Taksim Dayanışması`nın gezi parkına forum çağrısı üzerine parka ulaşmak için harekete geçen halka polis Taksim`e çıkan tüm noktalarda saldırmıştır. Haftalardır devam eden polis şiddeti ve siyasi iktidarın direnişle ilgili sorumsuz ve yok saymacı anlayışı bu akşam doruk noktasına ulaşmıştır. Ellerinde satırlar ve sopalarla halka saldıranları serbest bırakan anlayış, içerisinde TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri SÜLEYMAN SOLMAZ, Şehir Plancıları Odası`ndan Akif Burak Atlar, Mimarlar Odası`ndan Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı, EMO İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu`nun da bulunduğu otuzu aşkın kişiyi "parka gitmeye çalışmak suçundan" gözaltına almıştır.

Taksim Dayanışması ve Park Forumları aktivistlerinin yanı sıra TMMOB, İstanbul Tabip Odası, DİSK, KESK, Siyasi Parti  gibi kurum üye ve temsilcilerine uygulanan polis şiddeti bir an önce sonlandırılmalı ve bütün gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

 TMMOB Ankara İl Koordinasyon KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası