Riskli İlan Edilen Binaların Yıkım İşlemlerinden de Kaygı Duyuyoruz!

İMO Ankara Şubesi Sincan`da çöken 10 katlı bina ile ilgili olarak 5 Temmuz 2013 tarihinde bir basın açıklaması yaptı

Eklenme Tarihi: 31/07/2013

Riskli İlan Edilen Binaların Yıkım İşlemlerinden de Kaygı Duyuyoruz!

Sincan Törekent Mahallesi`nde 1999 yılında inşa edilmiş olan 10 katlı 12 bloktan oluşan 200 daireli Güneşevler Sitesi, beton dayanımının düşük olduğu gerekçesiyle ?riskli alan` olarak ilan edilmiş, Afet Yasası kapsamına alınan sitenin yıkılarak yeniden inşa edilmesi kararlaştırılmış, bu doğrultuda bloklardaki daireler boşaltılmış ve yıkım işlemlerine başlanmıştı.

Yıkım işlemi tamamlanan bir bloğun hemen yanında bulunan ve henüz yıkım sırası gelmeyen bir blok 26 Temmuz 2013 tarihinde ?kendiliğinden` çökmüştür. Binanın ?riskli` ilan edilerek daha önce boşaltılmış olması, yıkım işçilerinin mola saatinde ve olay bölgesinden uzakta olmaları herhangi bir can kaybının yaşanmamasını sağlamıştır. Can kaybı yaşanmamasını sağlayan ?tesadüf` hepimiz için sevindiricidir. Ancak, bu tesadüf, Afet Yasası kapsamında gerçekleştirilecek olan yıkımların insan hayatı açısından istenmeyen birçok olaya gebe olduğunu ve bu durumun da kaygı verici olduğu gerçeğini görmezden gelmemize yol açmamalıdır.

Afet Yasası Çelişkilerle Dolu

Afet Yasası`nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkemizde kentsel dönüşüm ?deprem riski` ile özdeşleştirilip bu yolla büyük rant projeleri meşrulaştırılmış, dolayısıyla vatandaşlarımız büyük mağduriyetlerle karşı karşıya bırakılmıştır.

Bir yandan düzenlemeye ilişkin mevzuat ile uygulama arasında ciddi çelişkiler bulunmakta, diğer yandan da kuralsızlığa neden olan boşluklarla uygulamalara devam edilmektedir. Yapının onarılmasını ya da güçlendirilmesini tamamıyla yok sayan yasa, sürece sadece yıkmak üzerinden yaklaşmaktadır. Ortaya çıkan yeni kentsel düzen ise bir yandan kentte yaşayanlar açısından çeşitli mağduriyetler yaratırken diğer yandan da kenti "otel ve rezidans" odaklı yeni bir rant alanına çevirmektedir. Bu süreç, başta yoksullar olmak üzere bütün kentlileri mağdur etmektedir.

Afet Yasası kapsamında binaların riskli olarak belirlenmesinden binaların yıkımına kadar ilgili her aşamada bir dizi sorun baş göstermektedir. Bir yapının riskli olarak belirlenmesinin kriterleri henüz tam olarak açık değilken, riskli olarak belirlenen binanın yıkımı ve yıkımı gerçekleştirildikten sonra binada yaşayan kullanıcıların nerede ve hangi koşullarda ev sahibi olacağı da ayrı bir muammadır. Ayrıca riskli binaların yıkımının gerçekleştirilmesinin maliyeti de bina kullanıcılarına devredilirken oluşabilecek herhangi bir mağduriyette tüm itiraz yolları kapatılmakta ve bina kullanıcılarına da yeni evler belirli bir bedel karşılığında ?borçlandırma` yoluyla tahsis edilmektedir. Yıkımlar konusunda sorumluluk muğlâklaştırıldığı gibi yıkımın faturası da vatandaşa kesilmektedir.

Toplumsal sorumluluğumuz gereği uyarıyoruz

Sincan`daki 10 katlı binanın çökmesiyle birlikte bölgede yaptığımız incelemeler, Afet Yasası`na dayalı olarak yapılan/yapılacak yıkım işlemlerinde bir plansızlık, yol ve yöntem eksikliği olduğunu, riskli yapıların yıkımına ilişkin olarak alınması gereken ilave tedbirlerin düşünülmediğini göstermiş ve bu yönüyle yıkım işlemlerindeki zafiyeti gözler önüne sermiştir.  

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Afet Yasası ilk çıktığı günden bugüne gerek vatandaşlar gerekse de kent açısından ortaya çıkacak olumsuzluklar hakkında yetkililere uyarılar yapmıştır. Ancak görmekteyiz ki; hızlı ve aceleci bir şekilde adeta telaşla çıkarılan yasaya ilişkin uyarılarımız dikkate alınmamaktadır. Ancak, kentin dokusu bozulurken ve insanların mağduriyeti artarken, bilim ve tekniğe uygun yol ve yöntemler ve buna bağlı kural ve şartlar oluşturulup, görev, yetki sorumluluklar belirlenmeden yıkım işlemlerine başlanması da can kayıplarının yaşabileceği olaylara davetiye çıkarmaktadır.

Bu nedenle İMO Ankara Şubesi olarak toplumsal sorumluluk bilincimizle yetkili idarelere bir kere daha sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.  

 

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası