MESLEKTE 25. YIL VE 40. YIL PLAKET TÖRENİ VE YEMEĞİ

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 19 Aralık 2013 Perşembe günü İnşaat Mühendisleri Odası Kongre ve Kültür Merkezi?nde meslekte 25. ve 40. yılını dolduranlara belgelerini ve plaketlerini verdi. Plaket töreninin ardından ODTÜ Vişnelik Tesisleri?nde yemek düzenlendi.

Eklenme Tarihi: 03/02/2014

MESLEKTE 25. YIL VE 40. YIL PLAKET TÖRENİ VE YEMEĞİ

 

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 19 Aralık 2013 Perşembe günü İnşaat Mühendisleri Odası Kongre ve Kültür Merkezi`nde meslekte 25. ve 40. yılını dolduranlara belgelerini ve plaketlerini verdi. Plaket töreninin ardından ODTÜ Vişnelik Tesisleri`nde yemek düzenlendi.

Plaket töreni İMO Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş`ın açılış konuşmasıyla başladı. Tulumtaş "İnşaat mühendisi olarak,  ürettiğiniz projelerinizden duyduğunuz gurur Odamızın da gururudur. Çünkü biliyoruz ki hepimizin ortak amacı, sahip olduğumuz teknik bilgimizi topluma en yararlı olacak şekilde sunmaktır" dedi. Mesleki sorunların ülke ve toplum sorunlarından ayrı tutulamayacağına dikkat çeken Tulumtaş, "Bireysel çabalardan çok ortak bir çabaya ve vicdana ihtiyacımız var. Bir arada bulunduğumuz, örgütlendiğimiz meslek odamız İMO ve birliğimiz TMMOB böylesi bir ortak çabanın yani kolektif vicdanın oluştuğu ve ortak akılla harekete geçilen yerlerdir" diye konuştu. Odalara ve TMMOB`ye yönelik saldırıları da değerlendiren Tulumtaş, Birlik ile Odaların uzun yıllar emek sarf ederek oluşturduğu kolektif vicdanın tehlikede olduğunu kaydetti. Kolektif vicdanın ve ortak aklın parçalanmaya ve susturulmaya çalışıldığını ifade eden Tulumtaş konuşmasına şöyle devam etti: "Unutulmamalıdır ki, ancak ortak, toplumsal üretkenliklerini kendi toplumsal zenginlikleri olarak ele alan özgürce birleşmiş bireyler, herkesin ortak ihtiyaçlarını üretebilir. Bugün meslek odalarımıza yönelen tüm saldırılara karşı, kolektif vicdanımız, ortak aklımız olan odalarımıza ve birliğimiz TMMOB`ye sahip çıkmamız her günkünden daha önemlidir. Çünkü ancak kolektif vicdan bizleri sadece mühendis ve teknik bir eleman değil, içinde yaşadığımız toplumun ve insanlığın bir parçası yapar."

Tulumtaş`ın ardından İMO Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç söz aldı. Meslektaşlara sunacağımız plaketlerin Odamız ve mesleğimiz adına mütevazı bir teşekkür, mesleki minnettarlığımızın küçük bir göstergesi olarak kabul edilmesini arzu ediyoruz diyen Yüzgeç, "Minnettarız; çünkü biliyoruz ki, sizler yıllarca özveriyle, meşakkatle ve onurla mesleğimizi icra ettiniz. Mesleki itibarı korumayı, mesleki etiği savunmayı asli görev saydınız. Özel yaşamınızdan ödün verdiniz; ailelerinizden, sevdiklerinizden ayrı yaşamayı seçtiniz; özlemlerinizi, beklentilerinizi proje masalarına, şantiyelere nakşettiniz; zorlu şartlara aldırmadan, sağlığınızı, güvenliğinizi hiçe sayarak binalar, köprüler, yollar inşa ettiniz" dedi. İnşaat mühendisliğinin aynı zamanda medeniyet mühendisliği olduğuna dikkat çeken Yüzgeç, "Sizler medeniyetleri var eden, görünür kılan ve geleceğe aktaran bir mesleği yıllarca onurla uygulamanın yarattığı hazzı ve mutluluğu bugün bizlerle paylaşmak nezaketini gösterdiniz. Sizlere ve bugün sizleri yalnız bırakmayan değerli ailelerinize Odamız Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyorum" dedi. Taner Yüzgeç, konuşmasında TMMOB`ye bağlı 11 Odanın hukuksuz bir biçimde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın denetimine alınmasına da dikkat çekti. İnşaat Mühendisleri Odası`nın işlevsizleştirilmek ve güçsüzleştirilmek istendiğini vurgulayan Yüzgeç, siyasi iktidarın meslek odalarıyla ilgili planlarının boşa çıkacağını belirterek, inşaat mühendislerini mesleki etik ilkelerden, toplum ve ülke yararını gözeten hassasiyetlerden uzaklaştırmanın mümkün olmayacağını söyledi ve "Odamız bu zorlu eşiği mesleki dayanışma ilişkisiyle aşmasını bilecektir. İnanıyorum ki, 59 yıllık birikim ve deneyimimiz örgütümüze karşı yapılan her hareketi boşa çıkaracaktır" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Açılış konuşmalarının ardından belge törenine geçildi. Törende meslekte 40 yılını dolduran üyelere plaket, İMO rozeti ve belgeleri verildi; 25 yılını dolduran üyelere ise İMO rozeti ve belgeleri verildi. Törenin ardından İMO Ankara Şube ve İMO Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile beraber üyemiz ve yakınlarının katılımı ile ODTÜĞ Vişnelik Tesisleri`nde yemek düzenlendi.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası