?MESLEK ODALARIMIZ; DÜN BUGÜN YARIN? FORUMU

Mühendislik haftası Etkinlikleri kapsamında 24 Aralık 2013 Salı günü ?Meslek Odalarımız; Dün Bugün Yarın? başlıklı forum gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 03/02/2014

?MESLEK ODALARIMIZ; DÜN BUGÜN YARIN` FORUMU

 

Mühendislik haftası Etkinlikleri kapsamında 24 Aralık 2013 Salı günü ?Meslek Odalarımız; Dün Bugün Yarın` başlıklı forum gerçekleştirildi. 

Etkinliğin açılış konuşmasını İMO Ankara Şubesi Başkanı Selim Tulumtaş yaptı. Şu anda her şeyin toz duman olduğunu belirten Tulumtaş, 17 Aralık`ta yolsuzluk operasyonunun başladığını, ne garip  tesadüftür ki aynı gün odamızın da içinde bulunduğu 11 meslek odasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın idari ve mali denetimine tabi kılındığını söyledi. Bunun 1983`de kanun hükmünde kararnamenin bir maddesinin hayata geçirilmesi olarak kendileri tarafından meşrulaştırıldığını söyleyen Tulumtaş, bu idari ve mali denetim nedir ve ne değildir üzerinden bir tartışma yapılmasının odaların ve birliğin çok temel gündemlerinden biri olduğunu ve bunu hep beraber tartışmak için forum formatında bu etkinliği düzenlediklerini belirtti. 

 

Moderasyonunu TMMOB Eski Başkanı Kaya Güvenç ve Sol Gazetesi yazarlarından, Anayasa Mahkemesi Eski Raportörü Ali Rıza Aydın`ın yaptığı forumda, Güvenç TMMOB`un kuruluşundan günümüze hangi ihtiyaçlardan doğduğunu ve hangi ihtiyaçları karşıladığını, örgütlenmesini, tasfiye girişimlerini, sorgulayıcı yapısını ve faaliyetlerini anlattı. Aydın ise toplumsal denetimin en önemli ayaklarından biri olan TMMOB`nin anayasal dayanağını, çıkarılan kararın eksik kalan yerlerinin olduğunu ve anayasaya aykırı olan yerlerini, Orman Mühendisleri Odası`nın idari ve mali denetimin Orman ve Su İşleri Bakanlığı`na verilmesi ile başlayan süreçte, idari ve mali denetimin ne anlama geldiğini anlattı. Ardından forum bölümünde katılımcılarla birlikte süreç içerisinde bizi nelerin beklediği ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği  hep birlikte tartışıldı.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası