“1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ” MİTİNGİ

“1 Eylül Dünya Barış Günü”nde Türkiye’nin birçok kentinde on binler alanlara çıktı. Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla ülkenin dört bir yanında düzenlenen eylemlerde “Barış için, kardeşlik için, özgürlük için, eşitlik için ele ele verelim!” çağrısı yapıldı.

Eklenme Tarihi: 16/10/2014

"1 Eylül Dünya Barış Günü"nde Türkiye`nin birçok kentinde on binler alanlara çıktı. Ankara Dayanışması`nın çağrısıyla ülkenin dört bir yanında düzenlenen eylemlerde "Barış için, kardeşlik için, özgürlük için, eşitlik için ele ele verelim!" çağrısı yapıldı. 

Ankara`da TMMOB ve bağlı odalarının da destek verdiği miting için Toros Sokak`ta saat 17.00`da bir araya gelen binlerce Ankaralı, buradan Kolej Meydanı`na yürüdü. Kortejin en başında baskıya, şiddete, tecavüze, katliama en çok maruz kalan kadınlar yer alırken, yürüyüşe çok sayıda siyasi parti, emek ve meslek örgütü, demokratik kitle örgütü destek verdi. 

Ankara`ya gelen Ezidilerin de katıldığı eylemde Kolej Meydanı`nda Ankara Dayanışması adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Yürüyüşe çok sayıda siyasi parti, emek ve meslek örgütü, demokratik kitle örgütünün yanı sıra; tıpkı kadınlar gibi her alanda baskıya maruz kalan LGBTİ`ler, çocuk hakları savunucusu Gündem Çocuk Derneği, Irak`taki IŞİD saldırılarından kaçarak Ankara`ya gelen Ezidiler, mahallelerinde kent mücadelesi sürdüren Kent Koop Mahalle Meclisi katıldı. 

Kolej Meydanı`na yapılan yürüyüş sırasında atılan savaş karşıtı sloganlara, çevrede bulunan Ankaralılardan alkışlarla, ıslıklarla ve araba kornalarıyla yoğun destek geldi. 

Kolej Meydanı`na gelindiğinde Ankara Dayanışması adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Türkçe, Kürtçe ve Arapça okunan basın açıklamasında, AKP`nin Ortadoğu`daki katliamlara ses çıkarmayarak göz yumduğu ve bunun katliamlara suç ortağı olmaktan başka bir şey olmadığı belirtildi. Açıklamada Ortadoğu`da katliamlara karşı göğüs geren tüm halkların direnişi selamlanırken; hayatın her alanında savaşa, insanlık suçlarına ve katliamlara karşı mücadele edilmesi gerektiği belirtildi ve mücadele çağrısı yinelendi. 

 

Basın açıklamasının ardından sahneye Pınar Aydınlar çıktı. Aydınlar`ın Soma`da ölen madenciler için söylediği şarkıların ardından miting sonlandırıldı.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası