"ANKARA İÇMESUYU" PANELİ

Ankara Kulübü Derneği ve İMO Ankara Şubesi`nin düzenlediği "Ankara İçmesuyu Paneli" 27 Eylül 2014 Cumartesi günü Abidinpaşa Köşkü - Ankara Kültür Sanat ve Sergi Evi`nde gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 24/10/2014

"ANKARA İÇMESUYU" PANELİ 

Ankara Kulübü Derneği ve İMO Ankara Şubesi`nin düzenlediği "Ankara İçmesuyu Paneli" 27 Eylül 2014 Cumartesi günü Abidinpaşa Köşkü - Ankara Kültür Sanat ve Sergi Evi`nde gerçekleştirildi. Oturum Başkanlığını İMO Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş`ın yaptığı panele konuşmacı olarak eski ASKİ Genel Müdürü Levent Tosun, Yüksek İnşaat ve Çevre Mühendisi Hasan Akyar, İnşaat Mühendisi Gökhan Marım, Yüksekİnşaat Mühendisleri Onur Bektaş ve Okan Çağrı Bozkurt katıldı. 

Panelistlere söz vermeden önce konuşan Selim Tulumtaş, İnşaat Mühendisleri Odası`nın Anayasa`da tanımlanan ve yasayla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek odası olduğunu ve ana yönetmeliğinde kuruluş amacı maddesinin ülkenin ve halkın yararı doğrultusunda ibaresi ile başladığını, bu anlamda İnşaat Mühendisleri Odası`nın bir meslek odası olmasına karşın mesleki çıkar noktasında dahi ülke ve halk yararını önceleyen bir anlayışa sahip olduğunu belirtti. Bu nedenle bu anlayışa sahip olanlarla koşulsuz şartsız birlikte olmanın, bilgi ve deneyimi paylaşmanın önemli ve değerli olduğunu söyleyen Tulumtaş, bu panelin bir yönüyle de bu birlikteliğin bir sonucu olduğunu belirtti. Ankaranın uzun yıllardır kentleşmeyi bina, ulaştırmayı otomobil ve altyapıyı göze görünür yapılar olarak gören bir anlayışla yönetildiğini, plansızlık ve programsızlığın her alanda kendini hissettirdiğini belirten Tulumtaş, ülkemiz açısından da plansızlığın olduğunun altını çizdi. Aralık ayının ikinci haftasında Su Çalışma Gurubumuzun yürütücülüğünde içmesuyunun yanı sıra suya ilişkin diğer altyapıların uzmanları tarafından tartışılacağı "Ankara Su Kongresi" düzenleneceğini duyuran Tulumtaş, kongre davetinde bulundu. Tulumtaş sözlerini "İnşaat Mühendisleri olarak söyleyecek sözümüz ve ocakta közümüz olduğunu, sözün çoğaltılması sözün harlanması için birlikte olmanın nefes olmanın öneminin altını bir kez daha çiziyorum, duyarlılıkları geliştirmenin hepimizin görevi olduğunu sizlerle paylaşıyorum" diyerek sonlandırdı.

Panelde Levent Tosun Ankara içmesuyu tarihini ve ASKİ`yi, Hasan Akyar Ankara`da kuraklıklar-taşkınlar ve Çubuk 1 Barajı`nı, Gökhan Marım Ankara içmeusuyu, Kızılırmak projesi ve Gerede sistemini, Onur Bektaş ve Okan Çağrı Bozkurt ise Ankara içmesuyu veri tabanı çalışmalarını anlattı. 

İlginin oldukça yüksek olduğu panelde, izleyiciler yorum ve soruları ile panele doğrudan katılımda bulundular.  Son dönemde önemli bir gündem maddesi haline gelmiş olan Ankara suyuna dair sağlık açısından endişelerin dile getirildiği bu bölümde oldukça renkli ve heyecanlı tartışmalar ve paylaşımlar yapıldı.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası