MESLEKTAŞLAR SÖYLÜYOR: KONSER, HALKOYUNLARI ve YILBAŞI KOKTEYLİ

İnşaat Mühendisliği Haftası etkinlikleri kapsamında 27 Aralık 2014 Cumartesi günü İMO Kongre ve Kültür Merkezi’nde inşaat mühendislerinin şarkılarını söylediği konser verildi, halkoyunları gösterisi ve yılbaşı kokteyli yapıldı.

Eklenme Tarihi: 23/01/2015

Meslektaşlar Söylüyor: Konser, Halkoyunları ve Yılbaşı Kokteyli

 

İnşaat Mühendisliği Haftası etkinlikleri kapsamında 27 Aralık 2014 Cumartesi günü İMO Kongre ve Kültür Merkezi`nde inşaat mühendislerinin şarkılarını söylediği konser verildi, halkoyunları gösterisi ve yılbaşı kokteyli yapıldı.

 

Etkinlikler İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Selim Tulumtaş`ın açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına İnşaat Mühendisliği Haftası etkinliklerinde emeği geçenlere teşekkür ederek başlayan Tulumtaş, Çevre Şehircilik Bakanlığı`nın TMMOB`nin dağıtılması, bağlı odalarının etkisiz ve yetkisiz kılınarak parçalanmasına ilişkin yasa tasarısına karşı TMMOB ve bağlı odalarının itirazlarını kamuoyuna şikayet eden ve aba altından sopa göstererek TMMOB ve bağlı odalarına ayar vermeye çalışan basın açıklaması hakkındaki görüşlerini paylaştı.

 

"Darbelere karşıyız diyenlerin bu basın açıklamasında 12 Eylül 1980 askeri darbe yasalarına nasıl sarıldıklarını, nasıl sığındıklarını anlatmayı bir kenara bırakıyorum" diyerek devam eden Tulumtaş, 2012 yılında Samsun`da dere yatağına yapılan TOKİ konutlarında 10 vatandaşımızın boğularak öldüğünü hatırlattı. Bu olayla ilgili olarak TMMOB`nin, 2011 yılında yapılan "Samsun Kent Sempozyumu"nda bu konunun ele alındığı ve yetkililerin uyarıldığı açıklamasını yaptığını söyleyen Tulumtaş, bu açıklamadan sonra TMMOB`ye ve İnşaat Mühendisleri Odası`na resmi bir yazı yazarak söz konusu uyarının yapıldığı yazının tarih ve numarasını isteyecek kadar TMMOB`nin işleyişi ve çalışma biçiminden bihaber olanların basın açıklamasında TMMOB ve bağlı odaları için "Mühendis ve mimarların hukukunu ve haklarını savunmak yerine başka işlerin peşinde koşanların üslup konusunda da saygıya dikkat etmedikleri görülmektedir" dediklerini vurguladı.

 

Tulumtaş konuşmasını "Burada "başka işler" den kastettiklerini inanıyorum ki hepimiz anlıyoruz. Ama onlar, mühendis ve mimarların sorunlarının ülkenin ve halkın sorunlarından bağımsız olmadığını, bu başka işler dediklerinin de mühendis ve mimarların hak mücadelesinin bir parçası olduğunu anlamazlar, anlayamazlar. Bu ifadeye Nefi`nin "Tahir Efendi bize kelp demiş" inden başlanarak çok şey söylenebilir. Ama ben Nazım Hikmet`in "Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala" dizelerinden apararak şöyle demek istiyorum. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Bağlı Odaları Ülkesini ve Halkını sevmeye, bilim ve tekniği ülkenin ve halkın yararı için kullanma ilkesi doğrultusunda üyesinden ve halkından aldığı güçle mücadele kararlılığını sürdürmeye devam ediyor hala. Tekrar hoş geldiniz. İyi eğlenceler" diyerek sonlandırdı.

 

Tulumtaş`ın konuşmasının ardından Ankara Su Kongresi`ne sundukları katkılar dolayısıyla Erman Tamur, Ahmet Soyak, Levent Tosun ve Hasan Akyar`a  odamızın şükranının ifadesi olarak plaketleri sunuldu.

 

Plaketlerin verilmesinin ardından inşaat mühendisi Özlem Kaya, Aysun Tekin, Alev Uruç, Ata Cankut Çiftçi, Hüseyin Bolat şarkılarını söylemek üzere sahneye çıktı.Etkinliğe katılan üyelerin keyifle dinlediği konserin ardından katkılarından ötürü müzisyen Mert Kılıç ve Orhan Yavuz`a plaketleri verildi.

 

 

Zeynep Arslan, Gökçe Özçelik, Özden Çifçi, Zınar Deli, Dilan Taşçı, Barış Özdemir ve Sidar Avcı`dan oluşan Koma Arjini`nin halkoyunları Diyarbakır yöresi gösterisi yaptığı etkinlik yılbaşı kokteyli ile son buldu. TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası