AGÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ GELECEK TASARIMI ÇALIŞTAYI

7 Mart 2015 Cumartesi günü Kayseri?de AGÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Gelecek Tasarımı Çalıştayı yapıldı. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş`ın da davetli olarak katıldığı çalıştay da, inşaat mühendisliği eğitimi ve araştırma alanını etkileyecek yenilik, değişim ve eğilimler, stratejik kurgu, lisansüstü eğitimi ve araştırma olanakları ve eğitimdeki yeri konuları tartışıldı.

Eklenme Tarihi: 23/03/2015

AGÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ GELECEK TASARIMI ÇALIŞTAYI

 

7 Mart 2015 Cumartesi günü Kayseri`de AGÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Gelecek Tasarımı Çalıştayı yapıldı. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş`ın da davetli olarak katıldığı çalıştay da, inşaat mühendisliği eğitimi ve araştırma alanını etkileyecek yenilik, değişim ve eğilimler, stratejik kurgu, lisansüstü eğitimi ve araştırma olanakları ve eğitimdeki yeri konuları tartışıldı.

 

Çalıştayda söz alan ve konuşmasına davetten ötürü teşekkür ile başlayan Tulumtaş, ülkemizde inşaat mühendisliği eğitiminin sorunlarını hem üniversite öncesi eğitim hem de üniversite eğitimi sorunlarından ayrı düşünmemizin mümkün olmadığını belirtti. Üniversitelerle ilgili sorunları, 1933 Üniversite Reformu öncesi dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip`in reformu doğuran sebepleri gerekçelendirdiği 16 maddede görebileceğimizi söyleyen Tulumtaş, bu sorunların günümüzde plansızlık, ticarileşme vb. eklemlenmelerle daha da derinleştiğini belirtti. Konuşmasında oda çalışmalarına da değinen Tulumtaş, İnşaat Mühendisleri Odasınca ilki 2009, ikincisi 2011 tarihinde olmak üzere "İnşaat Mühendisliği Eğitimi" sempozyumları düzenlendiğini, bu sempozyumların üçüncüsünün bu yıl 14-15 Ekim tarihlerinde Ankara`da gerçekleştirileceğini söyledi. Bu sempozyumda görüş-düşünce-öneri ve bildirilerle hep birlikte olacaklarına dair inancını dile getiren Tulumtaş, bu sempozyumlar dışında yine İnşaat Mühendisleri Odasınca 2008 yılında "İnşaat Mühendisliği Eğitiminde Türkiye Gerçeği Raporu", 2014 yılında da "İnşaat Mühendisliği Eğitimi Vizyon Raporu"nun yayınlandığını belirterek, bu raporlarında çalıştayın amacına uygun olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası