ETHEM GÜVENPARK?TA VURULDUĞU YERDE ANILDI!

Gezi direnişinde Güvenpark?ta 1 Haziran günü polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük vurulduğu yerde yapılan eylemle anıldı. Ankara Kızılay`daki anmaya, Sarısülük`ün annesi, kardeşleri ve değişik örgütlerden çok sayıda insan katıldı.

Eklenme Tarihi: 02/06/2015

Ethem Güvenpark`ta vurulduğu yerde anıldı!

 

Gezi direnişinde Güvenpark`ta 1 Haziran günü polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük vurulduğu yerde yapılan eylemle anıldı. Ankara Kızılay`daki anmaya, Sarısülük`ün annesi, kardeşleri ve değişik örgütlerden çok sayıda insan katıldı.

 

?Ethem yoldaş ölümsüzdür`, ?Ethem`in katili AKP`nin polisi`, ?Her Yer Taksim Her Yer Direniş`, ?Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz`, ?Gezi şehitleri ölümsüzdür` sloganlarının atıldığı anma Gezi direnişinde yitirilenler için saygı duruşu ile başladı.

 

Saygı duruşunun ardından Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, kurum temsilcileri ve HDP Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder de kısa konuşmalar gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda Haziran İsyanı`nın AKP`nin iktidarına yönelik bir başkaldırı olduğu hatırlatıldı, AKP iktidarının isyan korkusunun baki olduğunun altı çizildi. Ethem`in annesi Sayfi Sarıtürk yanlarında olan herkese teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından KESK, DİSK, TTB ve TMMOB adına ortak açıklamayı TMMOB Ankara İKK (İl Koordinasyon Kurulu) Özer Akkuş yaptı:

 

Bugün günlerden 1 Haziran

Bugün günlerden Ethem Sarısülük

Bugün Günlerden Ahmet Atakan

Bugün Günlerden Medeni Yıldırım

Bugün Günlerden Mehmet Ayvalıtaş

Bugün Günlerden Ali İsmail Korkmaz

Bugün Günlerden Abdullah Cömert

Bugün Günlerden Hasan Ferit Gedik

Bugün Günlerden Berkin Elvan

 

Haziran`ın sadece bir ay adı olmaktan çıkıp direnmenin, üretmenin, yaratmanın başka bir dünya düşünün gerçekle buluştuğu anın ifadesi olduğu zamanlardayız 2013 Haziran`ından beri. Taksim`den uzanan ele tüm ülkede dokunan milyonların taleplerini hep bir ağızdan haykırdığı omuz omuza güzellikler ördüğü Haziran Direnişi bu gün 2 yaşında.

 

Gezi Parkı eksenli başlayan protestolar tüm ülkede vücut bulduğunda bir kez daha artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı tüm sokaklarda "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganıyla karşılık bulmuştu. Hırsıza hırsız, Katile katil diyenler için "Her yer Taksim Her Yer direniş"ti artık ve bütün bir ülkenin Taksimleştiği günler direnmenin, özgürlüğün, eşitliğin bayraklaştığı meydanlar halkın isyanının büyüttüğü barikatlar oldular.

 

Halkın ördüğü güzelliklere tahammülü olmayanları tanıyor bu topraklar. Katliamlarla, cuntalarla ve güncelledikleri faşizmin tüm olanaklarıyla bu değerlere saldıranları tanıyorlar. Gezi Direnişi`nde yok etmeye çalıştıkları düşünceyi bir kez daha milyonlarla ifadesini bulan adeta tek ses olmuş tarihin en güzel korolarından biri karşısındaki çaresizliği de tanıyor bu topraklar.

 

İktidarların alışkın olduğu üzere bütün bir toplumu baskı ve zor araçlarıyla zapt-u rapt alma girişimlerinin her türlüsü denendi. Gözaltı terörü, biber gazı, toma dahil tüm olanaklarıyla saldırılar gerçekleşse de inana milyonlar kendi güzel gelecek düşlerini ülkenin dört bir yanında en güzel örnekleriyle hayata geçirdiler.

 

Mayıs`ın kanlı günü Haziran`a dönmüştü bir kez daha ve Sinan`ın, Kadir`in, Alparslan`ın ışıkları Metin Hoca`da çoğalıyordu bir kez daha. Cevahirleşiyordu Haziran henüz ilk gününden. Halkımız hiçbir zaman hafızasızlaşmamıştı. Yaratılan tüm değerleri ezip geçmek, yok etmek isteyen cuntalar, işkenceler ve zindanlarla karşılaşsa da nasıl bir dünya düşü kurduklarını Gezi Parkı`nda bir kez daha elleriyle örmekteydiler.

 

Mayıs`ın kanlı günü bu kez Haziran`a da sıçradı. Ethem`in halkın gözleri önünde katledilmesi, Gezi Direnişi`nde  kimlerin karşı karşıya geldiğinin en açık ifadesi olmuştur. Ezilenlerin binlerce yıllık savaşının, ödediği bedellerin, yitirdiklerine bir yenisini eklemenin tarifsiz acısıdır Ethem`in katli.

Nasıl ki Taksim sadece bir meydan değilse artık Güvenpark`ta artık Ethem`dir bizim için. Antakya`dan, Eskişehir`den, Lİce`den, Okmeydanı`ndan bir soluktur. Kanlı elleriyle destan yazdıklarını sananlar, Ethem`in, Berkin`in, Abdocan`ın,Mehmet`in, Medeni`nin, HasanFerit`in, Ahmet`in, Ali İsmail`in bu topraklara ektiği destan tohumlarının hasadını görmeye asla muktedir olamayacaklar.

 

Ülkenin bütün alanlarında yok etmeye çalıştıkları binlerce yıldır verilen bu kavganın haklı ve meşru zeminidir. Dün kolluk kuvvetleriyle yok edemediklerini bugün faşist çeteleriyle gerçekleştirmek isteyenlerin acizliği milyonların sahiplenişi karşısında çaresizdir. Taksim`den Lice`ye Metin Hoca`dan Ethem`e, Sinanlar`dan Cevahir`e, uzanan bu ses Mayıs`ın bilincini Haziran`ın onuruna taşımayı sürdürecektir. 

DİSK-KESK-TMMOB-TTB

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası