HÜSEYİN CÖNTÜRK ANMA ETKNİLİĞİ

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Türk edebiyatı eleştirmenlerinden aynı zaman inşaat mühendisi olan Hüseyin Cöntürk?ün ölümünün 12. yıldönümünde 22 Haziran 2015 Pazartesi günü anma etkinliği gerçekleştiriyor.

Eklenme Tarihi: 19/06/2015

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Türk edebiyatı eleştirmenlerinden aynı zaman inşaat mühendisi olan Hüseyin Cöntürk`ün ölümünün 12. yıldönümünde 22 Haziran 2015 Pazartesi günü anma etkinliği gerçekleştiriyor.

 

Hüseyin Cöntürk:

1918 yılında İzmir`de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir`de yaptı. 1941 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi`nden mezun oldu. 1945?1948 yılları arasında Tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalıştı. 1948 yılında girdiği Karayolları Genel Müdürlüğünde çeşitli görevlerde bulundu. 1952 yılında bir yıl süresince yol hidrolojisi eğitimi görmek üzere ABD`ye gönderildi. 1963 yılında Elektrik İşleri Etüt İdaresi`ne geçti ve 1986 yılında emekli oluncaya dek burada müşavir olarak çalıştı. Hidroloji alanında birçok bilimsel çalışması bulunan Cöntürk, gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışındaki toplantılarda bildiriler sundu, çeşitli yerli ve yabancı mesleki dergilerde makaleleri yayımlandı. İnşaat Mühendisleri Odasınca düzenlenen teknik kongrelerin birçoğunda özellikle hidroloji ve mühendislik eğitimi üzerine bildiriler sundu. Türkiye Mühendislik Haberleri dergisinin yayın kurullarında yıllarca çalıştı.

 

Cöntürk, ülkemizde nesnel eleştiri anlayışının öncüsü oldu. 1958 yılında yayımladığı "Eleştirmeden Önce" adlı kitabıyla edebiyatımızda ilk kez eleştirinin kuramını ortaya koyarak bunu kitaplaştıran eleştirmendir. ?Yeni Eleştiri` anlayışı ile birçok eleştirmenden farklı olarak, Türk edebiyatı ve yazarlarını benimsediği bu kuram içinde değerlendirdi, yorumladı, eleştirdi.

 

Konuşmacılar:

 

Semih TEZCAN Prof. Dr.

Bamberg Otto-Friedrich Üniversitesi Emekli Türkoloji Profesörü,

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi,

Hüseyin Cöntürk`ün Yakın Edebiyat Çevresinden

 

Eren BARIŞ Şerhh Dergi,

"Eleştirmenin Arzusu" Kitabını Hazırlayan

Hüseyin Cöntürk`ün Mektupları

 

İbrahim HELVACI İnşaat Yüksek Mühendisi,

Türkiye Mühendislik Haberleri Dergisi Yayın Kurulu

Çalışma Arkadaşı

 

Hasan AKYAR İnşaat ve Çevre Yüksek Mühendisi

İnşaat Mühendisleri Odası Çalışma Arkadaşı

 

Hüseyin Cöntürk`ün kızkardeşi

Şayan NÛRÂNİYÂN CÖNTÜRK

 

Yer: İMO KKM Rüştü Özal Salonu (Necatibey Cad. No: 57 Kızılay)

Tarih: 22 Haziran 2015 Saat: 19.00

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası