O AÇIKLAMA BİZE AİT?

TMMOB?nin Ankara?da Şubesi bulunan Odalarının Şube Başkanları tarafından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih GÖKÇEK?in şikayeti üzerine, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Sayın Tezcan KARAKUŞ CANDAN?a açılan hakaret davasına ilişkin 23 Haziran 2015 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

Eklenme Tarihi: 29/12/2020

 

Duyduk ki; İ. Melih GÖKÇEK (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı), Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Sayın Tezcan KARAKUŞ Candan`ın bir açıklamasını kendisine hakaret olarak görüp savcılığa şikâyette bulunmuş, Savcılık da bunun üzerine Sayın Candan`a hakaret davası açmış.

Bizler biliyoruz ki; TMMOB, Oda, Şube, Temsilcilik Yönetimlerinin kamuoyu ile paylaştığı düşünceler Birliğimiz bütünlüğünde Birliğimizin görüşü ve kolektif vicdanımızın sesidir. Kamusal çalışmanın ne anlama geldiğini bilmeyenler, dar pencerelerinden parmakları ile bireyleri hedef göstermeyi kahramanlık olarak görenler elbette ki bu anlayışın ne anlama geldiğini anlayamazlar. Yine de anlatmak bizim kamusal görevimiz.

Bizler, Sayın CANDAN tarafından yapılırken dinlediğimiz, katıldığımız ve onayladığımız açıklamanın metnini bir kez de bu gözle tekrar dikkatle okuduk. Ve gördük ki biz bu açıklamaya ilk yapıldığı gün olduğu gibi yine katılıyor ve onaylıyoruz.

Bu nedenle söz konusu açıklamayı tekrar yazıyor ve altına imzalarımızı atarak sahipleniyoruz.

Aşağıdaki açıklamayı biz yaptık...

"Hükümet sözcülerinin parsel parsel kenti sattığını 80 milyona ilan ettiği Melih Gökçek kamu düzenini bozmakla bizleri suçlamasın, Dünya Tiyatrolar Gününde bunun bize tebliğ edilmesini çok manidar bulduk. Bir düzeni bozduğumuz ortada; parselasyon ve rant düzenini bozuyoruz.

"Kamu düzenini bozan hukuku çiğneyen, mahkeme kararlarını uygulamayan, parselasyon paylaşımına girenler, kamu düzeni diye bir şey bırakmadılar. Kamu düzenini bozanlar ile kamu yararına çalışanları cümle alem bilmektedir.

"Arınç da bunun itirafçısıdır. Kimin bu ülkeyi sevdiğini, kimin insanların sağlıkla kentlerde nefes alması için mücadele ettiğini, kimin iyi kimin kötü olduğunu, kimin memleket kimin rant için çalıştığını herkes biliyor. Alnımız açık, şeffafız, 8 Haziran`da değil, şimdi konuşuyoruz"

Basına, kamuoyuna ve ilgililerine saygı ile duyurulur.

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Ebru Akgün Yalçın

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Recep Vadı

İçmimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Emrah Kaymak

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Selim Tulumtaş

Kimya Mühendisleri Odası Ankara ŞubesiBaşkanı Erkin Etike

Makina Mühendisleri Odası Ankara ŞubesiBaşkanı Sadettin Özkalender

Şehir Plancıları Odası Ankara ŞubesiBaşkanı Emre Sevim

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası