HÜSEYİN CÖNTÜRK ÖLÜMÜNÜN 12. YILINDA ANILDI

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Türk edebiyatı eleştirmenlerinden aynı zamanda inşaat mühendisi olan Hüseyin Cöntürk?ün ölümünün 12. Yıldönümünde, 22 Haziran 2015 Pazartesi günü anma etkinliği gerçekleştirdi.

Eklenme Tarihi: 23/06/2015

Hüseyin Cöntürk Ölümünün 12. Yılında Anıldı

 

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Türk edebiyatı eleştirmenlerinden aynı zamanda inşaat mühendisi olan Hüseyin Cöntürk`ün ölümünün 12. Yıldönümünde, 22 Haziran 2015 Pazartesi günü anma etkinliği gerçekleştirdi.

 

Anma etkinliği Şube Başkanı Selim Tulumtaş`ın açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına Hüseyin Cöntürk`ün kız kardeşi Şayan Nûrâniyân Cöntürk ile eşini ve tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Tulumtaş, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen İnşaat Mühendisleri Ankara Şubesi Su Çalışma Grubu`na ve Hasan Akyar`a, konuşmacılara teşekkürlerini iletti. İnsanlar için iki türlü ölümden bahsedilebileceğini, bunlardan birinin bedenen öldükleri zaman ve diğerinin ise onları hiç kimsenin anmadıkları zaman olduğunu söyleyen Tulumtaş, bu anlamda kitapları hala basılan, hakkında kitaplar çıkan, çalışmaları üzerine paneller düzenlenen ve meslektaşlarının onu andığı Hüseyin Cöntürk`ün hiçbir zaman ölmeyeceğini ve hala aramızda olduğunu belirtti.

 

Tulumtaş`ın konuşmasının ardından gerçekleşen söyleşide Hüseyin Cöntürk`ün yakın edebiyat çevresinden Bamberg Otto-Friedrich Üniversitesi Emekli Türkoloji Profesörü, Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan, "Eleştirmenin Arzusu - Hüseyin Cöntürk`ün Mektupları" Kitabını Hazırlayan Şerhh Dergi`den Eren Barış, Türkiye Mühendislik Haberleri Dergisi Yayın Kurulu Çalışma Arkadaşıİnş. Yük. Müh. İbrahim Helvacı veİnşaat Mühendisleri Odası Çalışma Arkadaşı İnşaat ve Çevre Yüksek Mühendisi Hasan Akyar söz aldılar; Cöntürk ile olan anılarından, mütevazi ve dostane kişiliğinden, edebiyat ve eleştiri konusundaki anlayışından, Türk edebiyatı açısından önemi ve değerinden, İnşaat Mühendisleri Odası yayın çalışmalarından ve meslek yaşamındaki başarılarından söz edildi. Konuşmaların ardından salona söz verildi.

 

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası