GÜNEY ÖZCEBE?Yİ ANMA SÖYLEŞİSİ YAPILDI

Aramızdan ayrılışının 17. yıldönümünde başkanımız Güney Özcebe düşünceleri ve eylemleri ile 9 Mart 2016 Çarşamba günü yapılan söyleşi ile anıldı.

Eklenme Tarihi: 10/03/2016

Güney Özcebe`yi Anma Söyleşisi Yapıldı

 

Aramızdan ayrılışının 17. yıldönümünde başkanımız Güney Özcebe düşünceleri ve eylemleri ile 9 Mart 2016 Çarşamba günü yapılan söyleşi ile anıldı.

 

Anma etkinliği İMO Ankara Şubesi Başkanı Selim Tulumtaş`ın konuşması ile başladı. Konuşmasına "Bugün ölümünün 17. yılında başkanımız Güney Özcebe`yi anıyoruz. Anısı önünde saygı ile eğiliyorum" diyerek başlayan Tulumtaş, "Bildiğiniz gibi geçen yıl yaptığımız anma etkinliğinde bu anmanın bir kitap haline getirilmesini amaçladığımızı belirtmiştim. Hem o etkinlikteki konuşmaları hem de daha önceki yıllara ait Başkanımız Güney Özcebe`ye dair yazıları ve Başkanımızın kendisine ait yazılarını içeren bir kitabı "Güney Abi" adı ile bugüne yetiştirebildik. Bundan duyduğum mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. Kitap Fikri Kaya abimiz tarafından hazırlandı, kendisine huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum" diye belirtti.

 

Tulumtaş konuşmasını "Bu gün yapacağımız etkinliğin formatı bir önceki yıla göre biraz farklı. Yine bildiğiniz gibi geçen yıl Başkanımız Güney Özcebe ile Odamızda birlikte çalışmış abilerimizle etkinliğimizi gerçekleştirmiştik. Bu yıl Başkanımızla birlikte çalışmış olan Fikri Kaya ve Erman Tamur`un yanı sıra Taylan Ulaş Evcimen ve Emrah Alp`de günümüz özelinde Başkanımız Güney Özcebe`ye ilişkin görüşlerini bizlerle paylaşacaklar. Anma etkinliğimizin bu formatta yapılması fikri Erkal Tülek`e ait. Bu fikri benimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum. Başkanımız Güney Özcebe ülkemizin ve Odamızın belki de en yoğun baskı ve karışıklık içerisinde bulunduğu bir dönemde Odamızı bir arada tutma başarısını ve baskılara direnme gücünü gösteren bir değerimiz olmasının yanı sıra aynı zamanda hidrolik alanında çalışan başarılı bir mühendisti. Bu noktadan hareketle Güney Özcebe anma etkinliği kapsamında gelecek yıl 9 mart Perşembe günü bir tam gün olarak hidrolik alanında bir önceki yıl içinde ülkemizde teorik, uygulama ve projelendirmeye ilişkin yeni ve özgün çalışmaların değerlendirileceği ve Başkanımız Güney Özcebe adına ödüllendirileceği bir etkinlik düzenlenmesi yönünde çalışacağız. Bu etkinliğimizin merkezi olarak sahiplenilerek kurumsallaşması da en temel amaçlarımızdan biri olacaktır. Bu etkinliğin düzenlenmesine ilişkin herkesin görüş, düşünce, öneri ve desteklerini beklediğimizi belirtmek istiyorum. Etkinliğimizin bu şekilde düzenlenmesine ilişkin fikir Başkanımız Güney Özcebe ile aynı yönetimde bulunmuş Semay Taneri ablamıza ait ve Erman Tamur abimiz tarafından bana aktarıldı. Her ikisine de fikirlerini paylaştıkları için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Başkanımız Güney Özcebe`yi tekrar saygı ile anıyor ve konuşmacılarımızı kürsüye davet ediyorum" diyerek sonlandırdı.

 

Tulumtaş`ın konuşmasının ardından Güney Özcebe anısına hazırlanan slayt gösterisi gerçekleştirildi ve konuşmacılara söz verildi. Anma etkinliğine konuşmacı olarak katılan Fikri Kaya ve Erman Tamur Güney Özcebe ile olan anılarını ve Güney Özcebe`nin çalışmaları, düşünceleri, eylemlerini paylaştılar. Yine konuşmacı olarak katılan Taylan Ulaş Evcimen ve Emrah Alp ise Güney Özcebe`yi tanımayan mühendisler olarak "Güney Özcebe" ismi ile nasıl tanıştıklarını, Güney Özcebe`nin onlara neler hissettirdiğini ve Güney Özcebe ile ilgili düşüncelerini paylaştılar. Konuşmaların ardından salona söz verildi.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası