KATLİAMI LANETLİYORUZ! SAVAŞ POLİTİKALARINA SON VERİLSİN! HÜKÜMET İSTİFA!

Ankara Kızılay?daki bombalı saldırının ardından Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri 14 Mart 2016 Pazartesi günü Mülkiyeliler Birliği`nde basın toplantısı düzenledi. Orta basın açıklamasını kurumlar adına TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu adına Özgür Topçu yaptı.

Eklenme Tarihi: 15/03/2016

KATLİAMI LANETLİYORUZ!

SAVAŞ POLİTİKALARINA SON VERİLSİN!

HÜKÜMET İSTİFA!

 

Ankara Kızılay`daki bombalı saldırının ardından Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri 14 Mart 2016 Pazartesi günü Mülkiyeliler Birliği`nde basın toplantısı düzenledi. Orta basın açıklamasını kurumlar adına TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu adına Özgür Topçu yaptı.

 

Topçu`nun ardından söz alan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Ebru Basa, patlama sonrasında kendilerine ulaşan ilk yaralı sayısının 336 olduğunu söyledi. Hastanelerden çok sayıda yaralının taburcu edildiğini aktaran Basa, halen hastanede 48 yaralının olduğunu, bunlardan 15`nin yoğun bakımda bulunduğunu açıkladı.

 

Basın açıklamasının tam metni:

 

Yine yaşadığımız şehirde, üstelik şehrin merkezi Kızılay Meydanı`nda Dikmen, Ayrancı, Çankaya, Bağcılar, Etlik semtlerine giden otobüs duraklarında bombalı saldırı yaşadık. Patlayan bombalar 5 ayda 3. kez olarak hayatımızın içine, yüreğimize düştü. Onlarca vatandaşımız öldü (resmi olarak 38 vatandaşımız öldü) yüzlerce vatandaşımız yaralandı.

 

Onlar ki BES, Eğitim Sen, DİSK Genel İş sendikalarımızın üyelerinin yakınları, Kadın Platformumuzun üyeleri, öğrencilerimiz, siyasi partilerimizin, odalarımızın, Alevi örgütlerimizin, köy derneklerimizin yöneticileri, üyeleri, mesai arkadaşlarımız, hemşerilerimiz, arkadaşlarımızdı.

 

Reyhanlı, Hatay, Suruç, Diyarbakır, 10 Ekim Ankara, Sultanahmet, 17 Şubat Ankara ve 13 mart Ankara katliamında yüzlerce insanımızı yitirdik.

 

AKP hükümeti her ne kadar hamasi nutuklar atıp, yayın yasakları getirse de, İç İşleri Bakanı dahil bir tek sorumlu istifa etmese de, biz hayatımıza kastedenlerin kim olduğunu gayet iyi biliyoruz.

 

Bu bombanın pimini çekenler halka karşı insanlık suçu işlemiş ve bu katliamı lanetliyoruz. İçeride ve dışarıda savaş politikalarının asıl sorumlusunun da AKP iktidarının olduğunu bir kez daha siz basın mensupları önünde tekrarlıyoruz.

 

İstikrar vaat ederek bombayla, kanla iktidar olan hükümet, iktidarını yine savaşla, bombayla, katliamla korumaya çalışıyor. Cizre`de, Silopi`de, Sur`da, Yüksekova`da, Ankara`da can güvenliğimiz kalmadı.

 

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu, ABD, AB ve Rusya`nın yeniden paylaşım sahası haline gelen Ortadoğu`da ve ülkemizde AKP hükümeti, biz emekçileri ve halkları büyük bir yıkıma sürüklüyor.

 

Kürt sorunu eşit haklar temelinde demokratik bir çözüme kavuşturulmalı, Suriye başta olmak üzere bölgedeki ülkelerin iç işleyişine müdahale edilmemeli, emperyalisterin yeniden paylaşımında işbirliği reddedilmelidir.

 

ACIYA, GÖZYAŞINA, ÖLÜME, KANA, KATLİAMA, BASKILARA ALIŞMAYACAĞIZ.

 

BARIŞ İÇİNDE KARDEŞÇE VE GÜVENLE YAŞAMAK BİZİM HAKKIMIZ ONU ELLERİMİZLE KAZANACAĞIZ!

 

Bizle Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, AKP hükümetine sesleniyoruz; "Ne katliamlara alışacağız, ne evlerimize hapsolacağız, ne de yeni güvenlik konsepti adı altında anti demokratik baskı yasalarınıza teslim olacağız."

 

Bizden katliamlarınıza, her gün kan emen iktidarınıza alışmamızı, bunu fıtrat saymamızı, hele de sessiz kalmamızı beklemeyin. Sorumlusunuz, hesap verin, istifa edin!

 

Ankara halkına sesleniyoruz! Hayatımız kendi ellerimizde!

 

AKP hükümetinin savaşına, şiddetine, katliamlarına mecbur değiliz.

 

İşimize, okulumuza, evimize giderken, bombalarla öldürülmek bizim kaderimiz değil.

 

Susmak, sessiz kalmak, hatta evde oturmak, çocuklarımızı okullara göndermemek, işe gitmemek bizim ve sevdiklerimizin hayatını kurtaramaz. Hayatımız, geleceğimiz ve güvenliğimiz kendi ellerimizdedir.

 

Yaşamak için savaşı durduralım!

Yaşamak için daha çok örgütlenelim, birleşelim!

 

İçeride dışarıda hep beraber barış içerisinde yaşamak için mücadele edelim!TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası