‘Üç fidan’ mezarları başında anıldı

Bugün, idam edilişlerinin 44. yılında 3 Fidan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Karşıyaka mezarlığında anıldı.

Eklenme Tarihi: 16/05/2016

Bugün, idam edilişlerinin 44. yılında 3 Fidan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Karşıyaka mezarlığında anıldı. Saat 12.30 da başlayan anma programında önce saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra içinde TMMOB Ankara İKK`nın da yer aldığı siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerden oluşan düzenleme komitesinin ortak metni, kürsüden KESK dönem sözcüsü Fevzi Yılmaz tarafından okundu. Peşisıra gençlik örgütleri adına konuşma yapıldı.

Bu konuşmanın ardından Deniz, Yusuf ve Hüseyin`in avukatlığını yapan Halit Çelenk`in eşi Şakibe Çelenk`in mesajı okundu. Şakibe Çelenk anma boyunca mezarlıkta bulundu. Çelenk`in konuşmasının ardından Deniz Gezmiş`in arkadaşlarından Mustafa Yalçıner kürsüden konuşmasını yaptı.

Anma programının kürsüden sonlanmasıyla birlikte tüm katılımcılar, karanfiller ile Deniz`in, Yusuf`un ve Hüseyin`in mezarlarına yürüdüler. Çok sayıda yurttaş mezarlara karanfil bıraktı.TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu da anma etkinliğinin peşi sıra mezar başındaydı ve karanfil bıraktı.

Öte yandan İMO Yönetim Kurulu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan`ın idam edilişlerinin yıl dönümü dolayısıyla bugün bir açıklama yaptı.

 

Açıklama şu şekilde:

‘Üç Fidan`ı Saygıyla Anıyoruz

 Türkiye tarihinin en karanlık sayfalarından biri, 44 yıl önce bugün, 3 güzel insanın idam edilmesiyle yazıldı. 6 Mayıs 1972`de, üç genç; eşitlik, kardeşlik, adalet ve özgürlük dedikleri için idam edildiler.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan; bu ülkenin yetiştirdiği üç güzel yürek, 12 Mart Muhtırasının karanlığında kurulan mahkemelerde idama mahkum edildiler. Onlar; bağımsızlığın, eşitliğin ve adaletin peşinden giden devrimcilerdi. Bu ülke insanının daha güzel bir yaşamı hak ettiğine inanıyor, bunun için mücadele ediyorlardı. Onların yaşam pratikleri ve arkalarında bıraktıkları izler, tüm toplumun vicdanında masumiyetlerine hükmedilmesini sağladı. O izler öylesine güçlüydü ki aradan geçen 44 yıla rağmen hiç unutulmadılar, 1 Mayıslarda, emekçilerin hak arama alanlarında ve daha birçok yerde iyinin, doğrunun simgesi olarak yer aldılar. 1968 öğrenci olaylarının önderleri bugün birçok ülkede, ülkelerinin yönetim kademelerinin önemli yerlerinde yer alıyorlar. Oysa biz o dönemin öğrenci liderlerini astık, yok ettik.

Bugün ülkemiz yine zorlu bir dönemde, önemli sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Tüm yurttaşlar tarafından adalet sistemi sorgulanmakta, ülkemiz batılı ülkelerin çıkarlarına hizmet eden Ortadoğu`da ki savaşa sürüklenmekte, bu savaşın ciddi sonuçlarıyla karşı karşıya bulunmakta, yoksulluk ve işsizlik, iş yerlerinde işçi cinayetleri gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Böylesi bir dönemde ‘Üç Fidanı` anmak ve onları daha iyi anlamak oldukça önemlidir.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan`ı idam edilişlerinin yıldönümünde saygıyla anıyor, bu dünyaya bıraktıkları güzel değerlere sahip çıkıyoruz.

 

İnşaat Mühendisleri Odası

Yönetim KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası