Ankara İçmesuyu Durumu Raporu

(25 Mayıs 2016 Salı itibarıyla)

Eklenme Tarihi: 25/05/2016

HAVADAN SUDAN HABERLER

Mayıs Ayı, sağlıklı meteorolojik öngörülerde bulunmanın ve bu öngörüleri tutturmanın güç olduğu aylardan biridir. Mayıs ayı bir bakıma yönü değişen rüzgârların ve `adı konmuş` fırtınaların ayıdır. Anadolu halklarının yılların birikim ve deneyimleri ile not ettiği ve nesilden nesile aktardığı yaşanmışlıklar aslında adı konmamış bir veri bankasıdır.

Biz de burada, halkın belleğinde iz bırakmış, bir anlamda istatistiki olarak da sınanarak takvimlendirilmiş bu değerli bilgileri paylaşalım istedik.

 ‘Kader`in Mayıs Ayı Etkinlikleri:

04 Mayıs-Çiçek fırtınası

06 Mayıs -Hıdırellez

10 Mayıs -Doğu rüzgârlarının esmesi

11 Mayıs -Yağmur mevsiminin sonu

16 Mayıs -Filizkıran fırtınası

18 Mayıs -Gül yetişmesi

20 Mayıs -Kokulya fırtınası

23 Mayıs -Ülker fırtınası

25 Mayıs -Suların azalması

27 Mayıs -Koyun kırkma zamanı

30 Mayıs -Kabak meltemi

31 Mayıs -Bevarih (meltem) rüzgârlarının başlaması

İbn-i Haldun 14`üncü yüzyıl sonlarında ne demişti:

"Coğrafya kaderdir"…

Biz de ekleyelim; Coğrafya sadece iklimi değil, kültürü de belirler!

YAKLAŞIK 14 AYDIR KIZILIRMAK`TAN ANKARA`YA

SU İLETİLMEMEKTEDİR

02 Nisan 2015 gününden buyana yaklaşık 14 aydır Kızılırmak suyu Kesikköprü Barajından Ankara`ya iletilmemektedir (pompalanmamaktadır / terfi edilmemektedir). Dolayısı ile Kızılırmak suyunun paçallanması ya da belirli oranlarda harmanlanması sonucu konutlarımızın musluklarından akan içmesuyu şebeke suyunda Kızılırmak suyunun koku, renk, tat vb. olumsuzlukların bulunmamasının yanı sıra, sülfat, klor, sertlik ve bir takım ağır metal derişimlerinin de standartların çok altında olması beklenmektedir.

Eğer ki, İvedik arıtma tesisi ile konutunuz arasındaki ana besleme hatlarında, ara depolarda, pompa istasyonlarında, ev bağlantınızda, su tesisatınızda ve binanızın deposunda herhangi bir kayıp/kaçak vb kirlenme riski taşıyan dış unsurlar bulunmuyorsa, musluklarınızdan akan Ankara şebeke suyunu dilediğiniz biçimde tüketebilirsiniz.

Son yedi gün boyunca Ankara`ya düşen şiddetli sağanak yağışlara karşın barajlarımızdaki doluluk oranlarının artmadığı, hatta az da olsa bir düşüşün olduğu gözlenmiştir.

Başta dediğimiz gibi, Mayıs ayı şaşırtır!

Hasan Akyar Su Çalışma gurubu adınaTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası