?15 - 16 HAZİRAN`IN IŞIĞINDA KÖLELİK DÜZENİYLE MÜCADELE? PANELİ YAPILDI

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve DİSK Ankara Bölge Temsilciliği tarafından 15 Haziran 2016 Çarşamba günü ?15 - 16 Haziran`ın Işığında Kölelik Düzeniyle Mücadele? Panel/Forumu düzenlendi.

Eklenme Tarihi: 16/06/2016

 

"15 - 16 HAZİRAN`IN IŞIĞINDA KÖLELİK DÜZENİYLE MÜCADELE" PANELİ YAPILDI

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve DİSK Ankara Bölge Temsilciliği tarafından 15 Haziran 2016 Çarşamba günü "15 - 16 Haziran`ın Işığında Kölelik Düzeniyle Mücadele" Panel/Forumu düzenlendi.

İMO KKM`de düzenlenen etkinliğe panelist olarak Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet İrfan Türkkolu ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün katıldı.

Etkinliğin açılışını İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özgür Topçu yaptı. Bugün kiralık işçilik, taşeron işçilik, esnek çalışma gibi istihdam şekilleri ve özelleştirme ve kıdem tazminatı gibi politikalarla birlikte emek sömürüsünün yoğunlaştığı bir süreçte olduğumuzu belirten Topçu, bu yaşananların 1970 Haziranında ve 2013 Haziranında olduğu gibi Haziran ruhuyla birleşik bir mücadele zemini yaratmaktan başka bir yolumuz olmadığını gösterdiğini söyledi.

Topçu`nun konuşmasının ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün sözü aldı. Görgün, 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişinde neler olduğuna kısaca değindi ve direnişinin ardından bugünlere hangi dersler kaldığını ve bu mirasın ışığında önümüzdeki mücadeleyi nasıl verebileceğimizi anlattı.

Görgün`ün ardından sözü Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet İrfan Türkkolu aldı. Türkkolu 15-16 Haziran Direnişinin ve sendikalılaşmanın mühendisler, mimarlar, teknik elemanlar açısından ne olduğu, TMMOB olarak bunun neresinde olunduğu ve olunması gerektiği hakkında konuştu.

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası