MESLEĞE HAZIRLIK KURSLARI BAŞLADI

Mesleğe Hazırlık Kursları 19 Temmuz 2016 Salı günü başladı. Yeni mezun meslektaşların inşaat mühendisliğinin çeşitli çalışma alanları ve kendilerini ilgilendiren farklı konular hakkında fikir sahibi olması, deneyimli meslektaşları eğitmenliğinde uygulama çalışmaları yapmaları ve var olan eksiklerini kapatmaya yardımcı olunması amacıyla düzenlenen kurslar 6 Ağustos?a kadar devam edecek.

Eklenme Tarihi: 20/07/2016

 

MESLEĞE HAZIRLIK KURSLARI BAŞLADI 

Mesleğe Hazırlık Kursları 19 Temmuz 2016 Salı günü başladı. Yeni mezun meslektaşların inşaat mühendisliğinin çeşitli çalışma alanları ve kendilerini ilgilendiren farklı konular hakkında fikir sahibi olması, deneyimli meslektaşları eğitmenliğinde uygulama çalışmaları yapmaları ve var olan eksiklerini kapatmaya yardımcı olunması amacıyla düzenlenen kurslar 6 Ağustos`a kadar devam edecek. 

Kurs kapsamında Üst Yapı Proje Çalışma Grupları, Su ve Ulaştırma Proje Çalışma Grupları, Metraj Çalışma Grubu dersler verilecek. 

Etkinliğin açılış konuşmasını Meslek İçi Eğitim Kurulu adına İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Koray Kadaş yaptı. 

Demokrasimiz sonrasında da mesleğimizin de tehlike altında olduğunu söyleyen Kadaş, sadece hafta sonu karşılaştığımız olay değil uzun bir süredir demokratik, özgürlükçü, barışçı, adaletli bir düzenden uzaklaşmakta olduğumuzu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti`nin birer bireyi olarak özgürlükçü demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, adalet ve toplumsal barıştan yana tavır almamız gerektiğinin aşikâr olduğunu ekleyen Kadaş gündemde olan "Uluslararası İşgücü Yasa Tasarısı" olduğunu söyledi. 

Kadaş sözlerine "Sizlerden ricam İMO`nun, TMMOB`nin internet sitelerinden ilgili yazıları açıp bir okuyun ve hepimizin mesleki geleceği ile ilgili bizden bağımsız nasıl kararlar alınmaya çalışılıyor, mesleki geleceğimiz nasıl karartılmaya çalışılıyor, kendi gözlerinizle görün. 

Geçtiğimiz dönemde takip edebildiniz mi bilemiyorum, ama sizlerin üniversite eğitiminizle ilgili de bir sempozyum yapıldı. Bu sempozyumda Güney Özcebe hocamızın önemle ve istatistiklerle üzerinde durduğu konu, Türkiye`de ihtiyaç ötesi inşaat mühendisi var, bu durum açılan yeni bölümlerle ve verilen yeni mezunlarla daha da kötüye gidiyor. Hal böyleyken ülkemizde sorgusuz sualsiz istihdam edilebilecek yabancı mühendislerin bizleri ne duruma düşüreceğini tahmin edebiliyor musunuz? Mesleki niteliğin düşeceği ve hak kayıplarının yaşanacağı aşikâr. 

İnşaat Mühendisleri Odası olarak buna dur demek için değişik yerlerde hakkımızı hukuki olarak aramaktayız. Ayrıca, mesleki niteliğimizi de korumak ve arttırmak için farklı çalışmalar yürütmekteyiz. Bu doğrultuda; hayat boyu öğrenmenin bir alt dalı olan meslek içi eğitimin önemli olduğunu düşünüyor ve bu alana günden güne artan bir şekilde yatırım yapıyoruz. Mesleğe merhaba dediğiniz bu günlerde sizleri oda olarak mesleki anlamda kucaklamak için genç-İMO ve Genç Mühendisler Çalışma Grubu`nun da talebiyle bir "Mesleğe Hazırlık Kursu" organize ettik" diye devam etti ve kurs programı hakkında bilgiler verdi. 

Açılış ve bilgilendirmenin ardından Hakan Güvengiz ve Oktay Argınhan eğitmenliğinde kursun 1. ve 2. grupları çalışmalara başladı.

Kurs kapsamında herkese açık ortak seminerler de yapılacak. Seminerlerin ilki bu hafta Perşembe günü başlayacak. 

 

 

Seminerler: 

 

21 Temmuz Perşembe ? Saat: 19.00

Mustafa Tokyay, Tanvir Wasti - Mühendislik Etiği

 

25 Temmuz Pazartesi ? Saat: 19.00

Mustafa Atmaca - Şantiye ve Şantiyecilik

 

1 Ağustos Pazartesi ? Saat: 19.00

Nejan Huvaj - Zemin Etüdü: Dikkat Edilecek Hususlar

 

 

Yer: Necatibey Cad. No: 57 Kızılay AnkaraTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası