FİKRET KEMAL YILDIRIM’I SAYGIYLA UĞURLADIK

Odamız Genel Sekreteri Fikret Kemal Yıldırım`ı İMO Teoman Öztürk Konferans Salonunda düzenlediğimiz törenle uğurladık. 5 Eylül 2017 Salı günü Antalya’nın Alanya ilçesinde çarpışan iki arabanın, eşiyle birlikte kaldırımda yürüyen Fikret Kemal Yıldırım’a çarpması sonucu yaşama veda eden Yıldırım için 6 Eylül 2017 Çarşamba günü Odamız konferans salonunda bir tören düzenlendi. Törenin ardından Yıldırım Karşıyaka Mezarlığında defnedildi.

Eklenme Tarihi: 08/09/2017

FİKRET KEMAL YILDIRIM`I SAYGIYLA UĞURLADIK

 

Odamız Genel Sekreteri Fikret Kemal Yıldırım`ı İMO Teoman Öztürk Konferans Salonunda düzenlediğimiz törenle uğurladık. 

5 Eylül 2017 Salı günü Antalya`nın Alanya ilçesinde çarpışan iki arabanın, eşiyle birlikte kaldırımda yürüyen Fikret Kemal Yıldırım`a çarpması sonucu yaşama veda eden Yıldırım için 6 Eylül 2017 Çarşamba günü Odamız konferans salonunda bir tören düzenlendi. Törenin ardından Yıldırım Karşıyaka Mezarlığında defnedildi. 

Oda Merkezinde düzenlenen törende İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, İnşaat Mühendisi ve arkadaşı Hasan Çerçioğlu ve Hasan Yaşar Akyar, eski Ankara Şube Başkanı Erdoğan Balcıoğlu konuşma yaptı. 

Törene İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 2. Başkanı Züber Akgöl, TMMOB Onur Kurulu Üyesi Ahmet Göksoy, İMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Şükrü Erdem, Sekreter Üyesi Hüseyin Kaya, Sayman Üyesi Cem Oğuz, Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Akça, Cihat Mazmanoğlu, Necati Atıcı, Onur Kurulu Üyesi Fercan Yavuz, Denetleme Kurulu Başkanı Nebil Yengüner ve Üyeleri Sabri İnce, Akif Ciğer, İbrahim Hakan Öztürk, Lezgin Aras, Genel Sekreter Yardımcıları Bahaettin Sarı ve Serap Dedeoğlu, Proje Koordinatörü Ceylan Özkul ile İMO Adana Şube Başkanı Halil Çağdaş Kaya, Ankara Şube Yönetim Sekreter üyesi Özgür Topçu, Sayman Üyesi Okan Çağrı Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Onur Özergene, Emrah Alp, Şube Sekreter Yardımcıları Murat Karaca ve Erkal Tülek, Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, Balıkesir Şube Başkanı Gürkan Özcan, Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Sekreter üyesi Mustafa Er,   Eskişehir Şube Başkanı Bülent Erkul, Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kılıç, Araştırma Görevlisi Koray Güler, Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Sekreter Üyesi Burkay Güçyetmez, Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli, İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Uzunoğlu, İzmir Şube Başkanı Gürkan Erdoğan, Sayman Üyesi Ceren Narin, Yönetim Kurulu Üyeleri Nurgül Atabay ve Sedef Ark, Kocaeli Şube Sekreteri Baturhan Üretürk, Muğla Şube Başkanı Alifer Atasever, Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, Sekreter Üyesi Semih Uçar, Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Genç-İMO üyeleri, TMMOB`a bağlı Odaların Başkan ve Yöneticileri, Yıldırım`ın ailesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekilleri Necati Yılmaz, Levent Gök, Bülent Kuşoğlu, çok sayıda sendika ve sivil toplum örgütü başkanı, yöneticisi ve üyeleri katıldı. 

İMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI CEMAL GÖKÇE`NİN TÖRENDE YAPTIĞI KONUŞMA 

Bundan birkaç ay evvel önceki dönem başkanlarımızdan Medet Özbek için bu salonda bir tören yaparken, kadın arkadaşlarımızdan biri "kendinize iyi bakın, uzun yaşayın, sizlere ihtiyacımız var" demişti. 

Şu an Fikret Kemal arkadaşımıza bir tören yapıyoruz. Kendisine iyi bakmadığı için değil; nerede ne olacağı belli olmayan, ölümün sizi nerede yakalayacağını bilmediğiniz güvensiz bir ülkenin insanı olarak da aramızdan uçup gitti. 

Fikret, bağımsızlık ve demokrasi mücadelemizin içinde yer aldı. Örgüte ve örgütlü mücadeleye her zaman inandı. 

Yağma ve rant düzenine karşı mücadele etti. 

Gösterişten uzak bir sıra neferi oldu. Aydınlık geleceğimiz için mühendislerin kimlerle birlikte olması gerektiğinin bilincini sürekli olarak taşıdı. 

Gericiliğe, askeri ve sivil diktatörlüklere karşı mücadele etti. Çalışmalarda işin gösteriş tarafını değil, mutfağını seçti. 

Zaten Fikret ismini, aydınlanmanın ve bilimsel eğitimin önemli savunucularından birisi olan Tevfik FİKRET`ten, Kemal ismini de kurtuluş savaşımızın önderi, ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal`den almıştı. 

Öğretmen olan babası, ona Fikret Kemal ismini yakıştırmıştı. 

Fikret`te oğluna 68 kuşağının bağımsızlık ve demokrasi savaşçısı ve önderlerinden Harun KARADENİZ`in ismini vermişti. 

Küçükken, köy odasında yapılan sohbetlere katılır dinlerdim. 

Sohbetler çoğu kez insan odaklı olurdu. O sohbetlerden çok şeyler öğrendim. 

Konuşmalarda "insan sarrafı" olmaktan da bahsedilirdi. Ama ben bu iki kelimenin taşıdığı anlamı kavrayamazdım. 

Öğrendim ki "sarraf" saf altın ile sahte altını ayıracak kadar bilgi ve tecrübeye sahip olan insanlar için kullanılır. 

 "İnsan sarrafının" da doğru insanla, eğri ve yanlış insanı bakarak birbirinden ayırabilme yeteneği olduğunu öğrendim. 

İnsanlar yıl aldıkça insanı tanımanın, derinine inmenin ölçülerini de öğreniyor. Halk bilgeliğinin bazı ölçüleri var; İnsanı tanımak için; 

·        Yolculuk yapmak, 

·        Para alıp verme ilişkisinde bulunmak, 

·        İçki masasını paylaşmak, 

·        Emanet teslim etmek, 

·        Birlikte askerlik yapmak, 

Fikret Kemal`i uzun süredir tanıyorum. Yol arkadaşlığım da var. Güven duyulan, insanı yolda bırakmayacak bir kişiliğe sahipti. 

Aile içinde, toplumsal ilişkilerde, iş yaşamı ve sosyal ilişkilerde başkaları ile iyi ve uyumlu iletişim sağlama becerisi ve kültürü olan insanlar vardır. 

Fikret bunlardan biriydi, iletişim ustasıydı. 

Psikoloji denen bir bilim var. Amacı insana yardım etmektir. Bunun için yüzlerce kitap ve makale yazılıyor. 

Tümünün ortak amacı insana yardım etmektir. 

Fikret insana ve insanlara yardım etme yolunu seçti. 

Hayatta başarılı olmak ve ustalaşmak insanı tanımakla olur. 

Herkes yaşam ustası ve iletişim ustası olamaz. 

Fakat çevresi ile olan ilişkilerde çatışmalar yaşamadan, kendisine bir yol biçebilir. 

Fikret bunlardan biriydi. 

Fikret, 

Kendisini öteki görenleri bile, öteki olarak görmedi. 

İnsanların başka insanlar üzerinde az ya da çok ölçüde stres yaratacak, gerilime neden olacak yönlerini kontrol altına alması, değiştirmesi, olumluya doğru dönüştürmesi çok zor olsa da; mutluluk ve uyum sağlayan önemli bir özelliktir. 

Fikret, tüm sıcaklığı ve naifliği ile sinirlenmeden durabilen, yüksek hoşgörüsü ile kavga ve dışlama yolunu seçenlere de örnek oldu, bundan sonra da olacak. 

Bende zaman zaman kendisine takılırdım. Tatlıyı çok yiyorsun diye.

Başka nedenlerle de takılırdım kendisine. Fikret`le birlikte çalışma ve takılma şansımızı elimizden aldılar. 

Fikret, uzun süre ara verdiği fakat hiç kopmadığı Oda çalışma yaşamının son bir yılında, TMMOB ortamının ve şubelerimizin çalışmalarını yakından izledi, çalışmalara katıldı. Yüksek hoşgörüsü ile yapıştırıcı oldu. İlgi gösterdi, ilgi gördü. 

Barışmanın, kaynaşmanın ve birlikte olmanın erdemini en uzak yerlere bile taşıdı. 

Odamız, ve TMMOB ortamı önemli bir insanını bir cinayete daha kurban verdi. 

Seni hiç unutmayacağız.

Arkadaşlarına, meslektaşlarına, meslek odalarına, dostları ve ailesine sabır diliyoruz. 

Cemal GÖKÇE 

İnşaat Mühendisleri Odası 

Yönetim Kurulu BaşkanıTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası