ÇOCUKLAR SİZİN PROJENİZ DEĞİL, BİZİM GELECEĞİMİZDİR

Bütün değerler fiyatlandırılırken halkın bebeklerine varana kadar birilerinin değirmenine su taşımaya yarayan yığınlar olarak görülmesi yaşamın her alanına nüfuz etmiş durumda

Eklenme Tarihi: 20/12/2020Daha dün başlayan yeni eğitim öğretim yılında insan hayatının ne kadar değersizleştirildiğini gösteren bir olay yaşandı. Süheyla Sıtkı Alp İlkokulu`nda sınıfın tavan sıvası çocukların üzerine düştü. 3 çocuk yaralandı. Yapımı 2012 yılında tamamlanan okul, bu kısa ömrüne rağmen çocuklar için tehdit oluşturmaya başladı. Tekniğine uygun olarak yapılmadığı basit bir fotoğraf gözlemiyle dahi anlaşılan tavan sıvasının tüm okulda kontrolünün sağlanması gerekirken, eğitimin olağan seyrinde sürmesi tehlikenin büyümekte olduğunun apaçık kanıtıdır.

Denetimden yoksun bir ihale düzenine terk edilmiş yapı üretim süreçlerinin her aşaması insan hayatına kasteden bir tehdide dönüşüyor. Bütün değerler fiyatlandırılırken halkın bebeklerine varana kadar birilerinin değirmenine su taşımaya yarayan yığınlar olarak görülmesi yaşamın her alanına nüfuz etmiş durumda.

Okulların açıldığı günü dahi propagandaya dönüştüren, parti broşüründen bozma kitapçıkları çocuklara dağıtan zihniyet, velilerini olduğu gibi çocuklarımızı da iktidarlarını baki kılmanın araçlarından başka bir şey olarak görmemektedir.

Aladağ`da çıkan yurt yangını, Karaman`da yaşanan tacizler, Efe`nin yine bir okulda üzerine düşen lavaboyla hayatını kaybetmesi, Aylan bebeğin çaresiz bedeni, Ceylan`ın gözleri ve akıllardan silinmez onlarca kayıp. Dünyayı çocuklara vermek isteyenleri yok edip; çocukları projeleri, yatırımları ve nesilleri olarak görenlerin iktidarlarının bilançosudur yaşananlar.

Bu kifayetsizliğin, hırsın, talanın, zulmün karşısında, ne çocuklarımızın güzel düşlerini ne de onlara bırakacağımız güzellikleri doymak bilmez hırslara feda etmeyeceğimizi yineliyor, bu tür olayların önlenmesine yönelik gerekli kontrol ve denetimlerin yapılması görev ve sorumluluğunun kendilerinde olduğunu ilgililerine hatırlatıyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

  

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası