ANMAYA DAHİ TAHAMMÜLLERİ YOK

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın ikinci yıldönümünde, katliamda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı kınamak isteyenler bu yıl da polis şiddeti ile engellendi.

Eklenme Tarihi: 20/12/2020Ankara`nın göbeğinde gerçekleşen ve 102 insanımızın hayatını kaybettiği katliamın üzerinden 2 yıl geçti. OHAL ve KHK rejimiyle ülkeyi sıkıyönetim günlerini aratmayacak uygulamalarla yönetenler, göz göre göre gerçekleşen katliamı önlemek için kıllarını kıpırdatmayanlar, katliamı kınamak, katliamda kaybettiklerini anmak isteyenleri engellemek için gösterdiler tüm güçlerini.

10 Ekim Ankara Gar Katliamı`nın ikinci yıldönümünde, katliamda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı kınamak isteyenler bu yıl da polis şiddeti ile engellendi. Gar önünde kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmak isterken çevik kuvvetin saldırısıyla, biber gazı ve plastik mermisiyle karşı karşıya kaldık.  Gar önünde anmanın gerçekleştirilememesi nedeniyle saat 10.04 te anma törenini Odamız binasında gerçekleştirmek istedik. Fakat Oda binamız TOMA`larla ve çevik kuvvet eşliğinde abluka altına alındı ve uzun süre Oda`mıza giriş ve çıkışlara izin verilmedi. Anma Töreni için Oda`mız önünde toplananlara çevik kuvvet bir kez daha biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı. Oda binamızın içerisine atılan plastik mermi ve sıkılan biber gazından çok sayıda arkadaşımız nefes alamaz hale geldi. Tüm bu yaşananlar bundan tam iki yıl önce ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için barış ve demokrasi şiarıyla buluştuğumuzda uğradığımız saldırı sonucunda kaybettiğimiz 102 arkadaşımızı anmak ve katliamın yaşandığı yere karanfillerimizi bırakmak istediğimiz içindir.

Katliamın sorumlularını bulup cezalandırmak yerine katliamı kınayanlar üzerinde yaratılan şiddeti kınıyor, katliamın 2. yılında 102 insanımızı unutmadığımızı ve onların inandığı, can verdiği değerler uğruna mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu


  • 42851_16_31_13.jpg
  • 42850_16_30_47.jpg
  • 42852_16_31_29.jpg
  • 42853_16_31_53.jpgTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası