ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ. İHTİYACIMIZ BUDUR!

Zeytin dalı, bu topraklarda binlerce yıldır barışın simgesi olagelmiştir. Zeytin dalına kan düşürmeyelim? Ülkede barış, bölgede barış, dünyada barış! İvedi gereklilik budur

Eklenme Tarihi: 22/01/2018

TMMOB Yürütme Kurulu, Afrine yönelik başlatılan operasyona ilişkin 22 Ocak 2018 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ. İHTİYACIMIZ BUDUR!

Suriye`de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana uygulanan yanlış politikalar, her geçen gün savaş bataklığına daha fazla saplanmamıza neden oluyor. Afrin`e yönelik başlatılan operasyon, ülkemizi sonuçları öngörülemez bir kaosun içine sürüklemektedir.

Emperyalist güçlerin güdümü ve çıkarları doğrultusunda yürütülen hiçbir savaş ölüm, acı ve gözyaşı dışında bir sonuç doğurmayacaktır. Ülkemiz, ABD ile Rusya arasındaki etkinlik mücadelesinin tehlikeli tuzaklarından uzak durmalıdır.

Ne yazık ki bu olay vesilesiyle ülkemizde milliyetçilik ve düşmanlık yine körüklenmekte, iç ve dış politika toplumsal muhalefete kapatılmaya çalışılmaktadır. Afrin harekâtını destekleyen ana muhalefet partisinin bile şiddetli bir şekilde eleştirilmesi, yıllardır ülkemiz içinde oluşturulmaya çalışılan kutuplaştırıcı politikanın sürdüğünü göstermektedir.

Ortadoğu`nun ve Suriye`nin ihtiyacı olan şey, şiddetin tırmandırılması değil, silahların susturularak barışın sağlanmasıdır. Türkiye, Suriye`de ve Ortadoğu`da savaşın değil, barışın parçası olmalıdır.

Zeytin dalı, bu topraklarda binlerce yıldır barışın simgesi olagelmiştir. Zeytin dalına kan düşürmeyelim?

Ülkede barış, bölgede barış, dünyada barış! İvedi gereklilik budur.

TMMOB Yürütme KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası