SEÇİM TESTİ SONUÇLARI VE SANDIK GÜVENLİĞİ BASIN TOPLANTISI

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, 5 Haziran’da Şubemizce başlatılan seçim testi ve seçim güvenliğine ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi

Eklenme Tarihi: 19/06/2018


İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, 24 Haziran`da yapılacak Cumhurbaşkanı, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, 5 Haziran`da Şubemizce başlatılan seçim testi ve seçim güvenliğine ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın açıklaması, İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Tulumtaş tarafından okundu. Tulumtaş, "İçerisinden geçtiğimiz kritik dönemde seçimlere katılımın artması ve sandık güvenliğinin sağlanması oldukça önemli. Bizlerin, seçime katılımın artırılması ve sandık güvenliğinin sağlanması konusundaki sorumluluğu daha da artmaktadır. Özellikle mühendis, mimar ve şehir plancılarının bu konular üzerinde hassasiyet göstermesi, toplumun diğer kesimlerinin yurttaşlık görevlerini yerine getirmeleri konusunda teşvik edici de olacaktır" dedi.

Oy kullanmanın ve sandık müşahidi olmanın önemine dikkati çeken Tulumtaş, "Öncelikli görev ve sorumluluğumuz oy kullanmak ve çevremizdeki yurttaşları oy kullanması yönünde ikna etmektir. Bıkkınlık, umutsuzluk ve karamsarlık atmosferine teslim olmadan kesinlikle oy kullanmalıyız. Oy kullanma ve sayım işlemlerini takip etmek için resmi Sandık Kurulu Üyesi olmak gerekmiyor. Tüm meslektaşlarımız seçimlerde istedikleri sandıklarda müşahitlik (gözlemcilik) görevini üstlenebilir. Müşahitlik işlemi siyasi partiler aracılığı ile yapılabileceği gibi bu konu özelinde organize olan bağımsız oluşumlar aracılığı ile de yapılabilir. Bunun için herhangi bir siyasi parti ya da bağımsız oluşuma başvurmak gerekmektedir. Hangi parti ya da oluşumun müşahidi olacağınıza siz karar verebilir ve demokrasi adına önemli bir adım atabilirsiniz. Ülkemizin aydınlık geleceği için umutlu olalım ve görev alalım" diyerek konuşmasını sürdürdü. 

İMO Ankara Şubesi tarafından 5 Haziran`da başlatılan "24 Haziran Seçiminde Hangi Oylar Geçersiz?" başlıklı testle ilgili veriler de paylaşıldı. Testin sonuçlarına değinen Tulumtaş, "Bu testi, yaklaşık 600.000 kişi cevapladı. Testimize gösterilen yoğun ilgi, halkımızın oy kullanımında yapılmış yeni düzenlemeler konusunda kafa karışıklığı içerisinde olduğunu kanıtlar niteliktedir. En çok hata yapılan sorular açısından bakıldığında bu soruların ittifak oylarına ilişkin sorular olduğu görülmektedir. İttifak oyu bu seçime özgü bir oydur. Bu konuda özellikle sayım sırasında dikkatli olunması, geçerli oyları geçersiz saymaya yönelik girişimlerde gerekli itirazların yapılması önemlidir. Seçim sonuçlarının belirlenmesinde her bir oyun önemi unutulmadan oylarımıza sahip çıkmamız gerektiğini tekrarlıyor, tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı oylarını kullanmaya ve oylarına sahip çıkmaya bir kere daha davet ediyoruz" diye konuştu.

"24 Haziran Seçiminde Hangi Oylar Geçersiz?" testin sonuçlarına göre, 100 üzerinden değerlendirilen testte genel başarı puanı 67,8. Testte en çok yanlış yapılan soru %64 hata ile 3. soru, testte ikinci en çok hata yapılan soru  %62 hata ile 9. sorudur.

Basın Açıklamasının tam metni:

OYLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM, SANDIKLARDA GÖREV ALALIM

Bilindiği üzere 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi yapılacaktır.

Birliğimiz, Oda ve Şubelerimiz seçim sürecinde üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek üzere çalışmalar yapmaktadır.

İçerisinden geçtiğimiz kritik dönemde seçimlere katılımın artması ve sandık güvenliğinin sağlanması oldukça önemli konulardır. Bu noktada ülkenin bireyleri olarak bizlerin, seçime katılımın artırılması ve sandık güvenliğinin sağlanması konusundaki sorumluluğu daha da artmaktadır. Özellikle mühendis, mimar ve şehir plancılarının bu konular üzerinde hassasiyet göstermesi, toplumun diğer kesimlerinin yurttaşlık görevlerini yerine getirmeleri konusunda teşvik edici de olacaktır.

Oy Kullanalım!

Öncelikli görev ve sorumluluğumuz oy kullanmak ve çevremizdeki yurttaşları oy kullanması yönünde ikna etmektir. Bıkkınlık, umutsuzluk ve karamsarlık atmosferine teslim olmadan kesinlikle oy kullanmalıyız.

Sandık Müşahidi (Gözlemci) Olarak Görev Alalım!

Oy kullanma ve sayım işlemlerini takip etmek için resmi Sandık Kurulu üyesi olmak gerekmiyor. Tüm meslektaşlarımız seçimlerde istedikleri sandıklarda müşahitlik (gözlemcilik) görevini üstlenebilir. Müşahitlik işlemi siyasi partiler aracılığı ile yapılabileceği gibi bu konu özelinde organize olan bağımsız oluşumlar aracılığı ile de yapılabilir. Bunun için herhangi bir siyasi parti ya da bağımsız oluşuma başvurmak gerekmektedir. Hangi parti ya da oluşumun müşahidi olacağınıza siz karar verebilir ve demokrasi adına önemli bir adım atabilirsiniz.

Ülkemizin aydınlık geleceği için umutlu olalım ve görev alalım.

Nasıl Oy Kullanacağız?

Şubemiz, bildiğiniz gibi oy kullanan vatandaşlarımızın oy kullanımı esnasında yapılacak hatalardan kaynaklı oylarının geçersiz sayılmaması ve sandıkta görev alan müşahitlerin, sandık görevlilerinin bilgi eksikliğini gidermek için bir bilgilendirme testi düzenleyerek kamuoyuyla paylaştı. 5 Haziran 2018 tarihinde başlattığımız "24 Haziran Seçiminde Hangi Oylar Geçersiz?" başlıklı bu testi, yaklaşık 600.000 kişi cevapladı.

Şubemiz seçim testi linkine bağlanarak testi cevaplayan 250.000 kişiye ilave olarak testimiz başka mecralardan da 350.000 kişi tarafından cevaplandı. Bu sayıya ulaşmamızda, bu konunun önemine inanan, medya kurumları, kişi ve kurum sosyal medya hesapları desteklerini esirgemediler. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Testimize gösterilen yoğun ilgi,

Kamuoyunun birinci gündem maddesinin seçimler olduğunu öte yandan halkımızın oy kullanımında yapılmış yeni düzenlemeler konusunda kafa karışıklığı içerisinde olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Özet olarak belli başlı verileri paylaşmak gerekirse; 

Yaklaşık cevaplayan sayısı: 600.000 kişidir.

100 üzerinden değerlendirilen testte genel başarı puanı 67,8`dir.

Testte en çok yanlış yapılan soru %64 hata ile 3. sorudur.

Testte ikinci en çok hata yapılan soru  %62 hata ile 9. sorudur.

En çok hata yapılan sorular açısından bakıldığında bu soruların ittifak oylarına ilişkin sorular olduğu görülmektedir. Aynı eğilim ittifaklara yönelik 4., 6., 7. sorularında da mevcuttur. Bilindiği gibi ittifak oyu bu seçime özgü bir oydur. Bu konuda özellikle sayım sırasında dikkatli olunması, geçerli oyları geçersiz saymaya yönelik girişimlerde gerekli itirazların yapılması önemlidir.

Seçim sonuçlarının belirlenmesinde her bir oyun önemi unutulmadan oylarımıza sahip çıkmamız gerektiğini tekrarlıyor, tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı oylarını kullanmaya ve oylarına sahip çıkmaya bir kere daha davet ediyoruz.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU
TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası