BASIN AÇIKLAMASI

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, ODTÜ Mezuniyet Töreni sonrasında tutuklanan öğrenciler hakkında bir basın açıklaması yaptı

Eklenme Tarihi: 13/07/2018

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, ODTÜ Mezuniyet Töreni sonrasında tutuklanan öğrenciler hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın metni:

6 Temmuz Cuma günü gerçekleşen ODTÜ Mezuniyet Töreni ve geleneksel mezuniyet yürüyüşünde daha önce dava açılmış ve beraat etmiş bir pankartı taşıdıkları için aynı günün gecesinde 4 ODTÜ öğrencisi "Cumhurbaşkanı`na hakaret" iddiası ile gözaltına alınmış ve ardından 11 Temmuz gecesi tutuklanmışlardır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki bu karar ile ülkemizin aydınlık geleceğine ve toplumsal muhalefetin bütününe bir gözdağı mesajı verilmek istenilmektedir. Bu karar siyasi bir karar olup, en temel insan hakkı olan ifade özgürlüğünü bile yok saymaktadır.

Demokratik hak ve özgürlüklerin kullanımını engellemeye yönelik her türlü baskı ve sindirme politikalarını şiddetle kınıyoruz. Türkiye`nin geleceğinin istibdat rejiminden değil, demokrasinin evrensel değerlerinden geçtiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

İMO Ankara Şubesi Yönetim KuruluTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası