İMO-çocuk ESKİŞEHİR SAZOVA PARKI'NI GEZDİ

İMO-çocuk tarafından 5 Mayıs 2019 tarihinde Eskişehir Sazova Parkına gezi düzenlendi

Eklenme Tarihi: 16/12/2019

 

İMO-çocuk tarafından 5 Mayıs 2019 tarihinde Eskişehir Sazova Parkına gezi düzenlendi. Geziye yaklaşık 160 kişi katıldı.

İMO-çocuk`un Eskişehir yolculuğu YHT Garında başladı. Erken saatlerde garda toplanılarak YHT ile Eskişehir`e seyahat edildi. Eskişehir`e ulaşıldığında otobüsler ile Sazova Parkına gidildi

Sazova Parkında ilk durak "Masal Şatosu"ydu. Türkiye`de bulunan en önemli kule ve tarihi yapılardan izler taşıyan Masal Şatosu`nda yaş gruplarına göre belirlenmiş 3 masal seansına yaklaşık 65 çocuk katıldı.

Masal Şatosu`nun ardından İMO-çocuk`un ikinci durağı olan "Bilim Deney Merkezi"ne gidildi. Eskişehir Bilim Deney Merkezi`nde, günlük hayatı kolaylaştıran birçok aletin aslında hangi bilimsel sürecin sonucunda oluştuğu, gelişim süreçlerini nasıl olduğu gözlenerek denendi. Katılımcılar kalp atışlarını dinledi, yüzlerce kilo ağırlığında bir arabayı kaldıraç kuvveti ile kaldırdı ve bisiklet çevirirken iskeletini izledi. Birçok deneyin yer aldığı merkezde çocuklar "Deprem Simülatörü" sunumuna katılarak depremde nasıl davranmaları gerektiğini öğrendi.

Bilim Deney Merkezi`ndeki turun ardından "Sabancı Uzay Evi" ziyaret edilerek planetaryumda "Yıldızlar" ve "Evrende Yolculuk" filmleri izlenildi. Sinema salonu tarzındaki tesiste yatar pozisyonda kubbeye yansıtılan filmler izlenilerek uzayla ilgili bilgi sahibi olundu.

Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Tropik Merkez, Papağan Evi gibi çeşitli bölümlerden oluşan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, gezinin son durağıydı. Toplamda 243 farklı türde birçok çeşitli hayvana ev sahipliği yapan bahçede serbest turda gezildi.

Gezi bitiminde park girişinde toplanılarak otobüslerle Eskişehir Gar`a geçildi ve YHT ile Ankara`ya dönüldü. 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası