TİYATRO: BAŞARIMI KARILARIMA BORÇLUYUM

İMO Ankara Şubesi Tiyatro Topluluğu (İMOT) tarafından Aziz Nesin`in kaleme aldığı `Başarımı Karılarıma Borçluyum` oyunu sahneleniyor

Eklenme Tarihi: 18/12/2019

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Tiyatro Topluluğu (İMOT) Aziz Nesin`in kaleme aldığı "Başarımı Karılarıma Borçluyum" oyununu Oksal Güracar`ın yönetiminde sahneliyor.

Oyun, hayatı boyunca birçok kadınla evlilik yapıp hiçbirinde mutlu olamayan bir erkeğin hikayesidir.

    Aziz Nesin(1915-1995), Türk edebiyatı için önemli bir yazardır. Özellikle tiyatroya kattıklarıyla zamana meydan okuyarak ölümsüzlüğe adım atmıştır. 

"Üç duvarlı tiyatronun canlı olan dördüncü duvarı seyircisi." diyen Aziz Nesin, tiyatro yazmadaki amacını ise gerçeğin özünü ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor.

"Oyunlarımdaki insanlara ve onların yarattığı çatışmalarından doğan olaylara tek açıdan bakmak istemiyorum. Her şeyin çevresiyle karşılıklı olarak değişik açılardan ve olabildiğince her açıdan bakmaya çalışıyorum." der.

Bu sebeple Aziz Nesin`in oyununda farklı insanların farklı dünyalarına açılan kapı aralanır.

Bu açılan kapıdan ise özellikle olumsuz örnekler mercek altına alınır. Olumsuzun olumsuz ile çatışması Aziz Nesin`in oyunudur.

Oyunda seçilmiş olumsuzlukların temsilcileri çoğu acınacak ve sevimli insanlardır. Fakat ortaya çıkan durum bir bakıma tehlikelidir. Tehlike ise şuradan kaynaklanır ki eğer sevimlilikler ağır basarsa olumsuzlukların gözden kaçma ihtimali vardır.            Durumu tamamıyla profesyonel şekilde idare eden Aziz Nesin`in oyunları izlerken güldüren ve bitiminde yorumlanabilecek, ders çıkarmaya müsait eserlerdir.

"Başarımı Karılarıma Borçluyum" isimli tiyatro oyunu da yazıldığı dönemin olumsuzluklarını mizahi yolla temsil eden yoruma açık bir eserdir. 

Oyuncular

Celal Mertcan Sever

Tuba Karadeniz

İbrahim Kaan Billur

Melis Dilruba Turgut

Burak Özdemirci

Burak Bağış

Faruk Özkan

Etkin Şimşek

Cansu Gizem Doğan

Doğukan Atabay

Aylin Ünal

Cihan Karsan

Emre Kurnaz

Tansu Kurnaz

Mehmet Emin Erğan   

Yazan: Aziz Nesin

Yöneten: Oksal Güracar  

Tüm üyelerimizin katılımını bekleriz.

24 Aralık 2019 Saat:19.00

Yer: İMO KKM Teoman Öztürk SalonuTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası