2020?DE IŞIĞI VE UMUDU BÜYÜTELİM!

TMMOB Yönetim Kurulu, TMMOB örgütlülüğüne ve kamuoyuna yeni yıl mesajı yayınladı: `2020 yılı, içimizde giderek büyüyen bu ışığın, tüm dünyamızı aydınlattığı bir yıl olsun...`

Eklenme Tarihi: 02/01/2020

 

TMMOB Yönetim Kurulu, TMMOB örgütlülüğüne ve kamuoyuna yeni yıl mesajı yayınladı: "2020 yılı, içimizde giderek büyüyen bu ışığın, tüm dünyamızı aydınlattığı bir yıl olsun..."

 

 2020`DE IŞIĞI VE UMUDU BÜYÜTELİM!

 

"Sen içimdeki küçük mum
Hala sönmedin, yanıyor musun?"

 

Umudun, mücadelenin ve sevginin yılı olsun temennisiyle başlamıştık 2019 yılına?

Bir kıvılcım parladı karanlıkta ve yan yana getirdiğimiz avuçlarımızı siper ederek büyütüyoruz şimdi o ışığı.

Halkı bölerek kendini büyütenlere karşı birleşebildiğimizde ne kadar güçlü olduğumuzu gördük. Demokrasiye sahip çıktık en azından ve bu da bir şeydir.

Hukuksuz YSK kararlarıyla, İçişleri Bakanlığı talimatıyla atanan kayyumları kabullenmeyeceğimizi gösterdik. Halk iradesine sahip çıktık en azından ve bu da bir şeydir.

Sömürgeci anlayışıyla talan edilmek istenen madenlerimizi ve ormanlarımızı korumak için on binlerce kişi Kaz Dağlarına yürüdük. Doğamızı ve madenlerimizi yağmalatmadık en azından ve bu da bir şeydir.

Tarım alanlarımızı kullanılmaz, havamızı solunmaz hale getiren enerji santrallerine karşı sesimizi yükselttik. Sağlığımızı ve geleceğimizi koruduk en azından ve bu da bir şeydir.

Asılsız suçlamalar ve uydurma delillerle bir suç gibi gösterilmek istenen Gezi Direnişini ve bu suçlamayla yargılanan arkadaşlarımızı savunduk. 6 yıl geçse de üzerinden, o Topçu Kışlası`nı yaptırmadık en azından ve bu da bir şeydir.

İhraç edilen arkadaşlarımızı, yargılanan dostlarımızın, işsiz kalan meslektaşlarımızın haklarını koruduk. Dayanışmayı örgütledik en azından ve bu da bir şeydir.

Yitirdiğimiz kadın arkadaşlarımızın hiçbirini sahipsiz bırakmadık. "Her neredeysem/Ne giydiysem/Ne içtiysem/Suç bende değil/Tecavüzcü sensin/Öldüren sensin/Polisler, hâkimler, devlet ve başkan" diyerek suçu suçlunun suratına haykırdık en azından ve bu da bir şeydir.

Doymak bilmeyen rant hırsının ürünü olan Kanal İstanbul Projesine karşı yağmur altında dilekçe kuyruklarında bekledik. Bu ülkenin sahipsiz olmadığını gösterdik en azından ve bu da bir şeydir.

Umudun, mücadelenin ve sevginin yılı olsun temennisiyle başlamıştık 2019 yılına?

Yan yana gelebildiğimiz, omuz omuza verebildiğimiz her yerde umudumuzun, mücadelemizin ve sevgimizin büyüdüğünü gördük ve inanın bu da çok önemli bir şeydir.

2020 yılı, içimizde giderek büyüyen bu ışığın, tüm dünyamızı aydınlattığı bir yıl olsun.

Herkese umutlu yıllar diliyoruz!

 

TMMOB YÖNETİM KURULU

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası