EMEK, BARIŞ VE DEMOKRASİ ANIT MEYDAN VE ANMA YERİ ULUSLARARASI TASARIM YARIŞMASI SONUÇLANDI

Emek, Barış ve Demokrasi Anıt Meydan ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması`nın ödüle layık görülen projeler 03 Mart 2020 tarihinde Mimarlar Odası Konferans Salonunda yapılan Basın Toplantısı ve sergi ile açıklandı

Eklenme Tarihi: 04/03/2020

 

Emek, Barış ve Demokrasi Anıt Meydan ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması`nın ödüle layık görülen projeler 03 Mart 2020 tarihinde Mimarlar Odası Konferans Salonunda yapılan Basın Toplantısı ve sergi ile açıklandı.

Ankara`da 103 kişinin can verdiği katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önünün anıt meydan haline dönüştürülmesi için TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve 10 Ekim-Der tarafından düzenlenen "Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması" tamamlandı.

Basın toplantısı ve sergiye, İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Uluata, İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Bülent Tatlı ve İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

4`ü yurtdışından akademisyen ve uzman olmak üzere 11 kişiden oluşan jüri, iki gün süreyle projeleri inceledi.

Yarışmayı, katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne 103 ağacın dikilmesini ön gören, dikilen ağaçları bronz bir heykelle kuşatan ve büyüdükçe açılan tasarımın yer aldığı proje kazandı. Kazanan projenin ekip başında Mimar Pınar Kesim Akbaş yer aldı.

TMMOB, KESK, DİSK, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği`nin ortak düzenlediği yarışmaya 16`sı yurtdışı olmak üzere 39 projeyle başvuru yapıldı.

Sonuçların açıklandığı toplantıda konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, "Bugüne kadar anmalarımızı gerçekleştirdiğimiz bu geçici sembolik anıt,  katliamın neden olduğu derin acının temsili için yeterli olmadığı gibi, faşist saldırılar nedeniyle sıklıkla tahribata uğruyordu. Gar Meydanı`nın 10 Ekim sonrası ihtiva ettiği yeni anlam, bu kentsel mekâna ve mekânın unsurlarına farklı bir bakış açısı ve müdahaleyi gerektiriyordu" dedi.

Açıklamanın tamamı:

Değerli Hocalarımız, Değerli Kurum Temsilcileri

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği olarak düzenlediğimiz "Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması"nın Jüri Fikir Alışverişi Toplantısına hepiniz hoş geldiniz.

10 Ekim Katliamı, yakın geçmişimizin en sarsıcı kitle kıyımı olarak tarihe geçti. IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından yapılan bu alçak saldırıda 103 arkadaşımızı kaybettik. 500`ün üzerinde arkadaşımızın ise çeşitli biçimlerde yaralandı ve sakat kaldı. Bizler, yani o meydandan sağ çıkanlar ise katliamın içimizde bıraktığı derin boşlukla ve tarifsiz kederle birlikte yaşıyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Geçmişi unutturmaya, bulanıklaştırmaya, tahrif etmeye yönelik sistematik politikalar, toplumsal belleği canlı tutma görevini de bizlerin omuzlarına yüklüyor.

Saldırıya uğrayanların yaralarının sarılması, hukuki sürecin yürütülmesi ve dayanışma ilişkilerinin örgütlenmesi ve katliamda kaybettiklerimizin anılarını yaşatma çabası en öncelikli gayretimiz oldu.

Bildiğiniz gibi 10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla, Ankara Garı önündeki alana, "Demokrasi Meydanı" adı verildi. Bu alanın ortasına da üç ayrı yüzünde katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının olduğu geçici bir anıt yerleştirildi.

Bugüne kadar anmalarımızı gerçekleştirdiğimiz bu geçici sembolik anıt,  katliamın neden olduğu derin acının temsili için yeterli olmadığı gibi, faşist saldırılar nedeniyle sıklıkla tahribata uğruyordu. Gar Meydanı`nın 10 Ekim sonrası ihtiva ettiği yeni anlam, bu kentsel mekâna ve mekânın unsurlarına farklı bir bakış açısı ve müdahaleyi gerektiriyordu.

Her defasında içimizdeki derin yarayı yeniden kanatan bu soruna çözüm bulabilmek, önemli gündemlerimizden birisiydi. Yerel seçimler sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile yürüttüğümüz görüşmelerde, katliamın yaşandığı meydanda kalıcı bir mekânsal düzenleme yapılması konusunda fikir birliğine vardık.

Bu doğrultuda hazırlanacak projenin belirlenmesi için de "Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması" gerçekleştirdik.

Gar önü ve çevresinin bir bütün olarak yeniden ele alınmasına ve alanın anıtsal biçimde yeniden dönüştürülmesini öngören proje yarışmasına yurt içinden ve dışından toplam 39 proje katıldı. Bu anlamlı yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine teşekkür ediyoruz.

Yarışmaya katılan eserler, yurt içinden ve dışından çok sayıda değerli akademisyen ve uzmanın aralarında bulunduğu ve değerli hocamız Baykan GÜNAY`ın başkanlığını üstlendiği jürimiz tarafından değerlendirildi. Değerlendirmede estetik unsurların yanı sıra ulaşım, mekânın dokusu, geleceğe yönelik planlar ve uygulanabilirlik gibi kriterler de gözetildi.

Emek meslek örgütü başkanlarımızın ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin temsilcisinin de bulunduğu danışman jürimizle bu süreci paylaştık.

Jürimiz tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda:

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ:

Mimar Pınar Kesim Akbaş`ın ekip başı olduğu, Şehir Plancısı Özge Uysal, Peyzaj Mimarları Mehmet Cemil Aktaş,  Şeyma Kahraman, Ecem Sevin, Rumeysa Konuk, Bengisu Doğru, Nagihan Damgacı, Okan Mutlu Akpınar, Hüseyin Hilmi Kezer, Lokman Turunç ve Emre Gökçe`nin hazırladığı projeye

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ:

Peyzaj Mimarı Doruk Görkem Özkan, Mimar Berker Cem Bozbaş, Şehir Plancıları Beyzanur Akkuş, Çisem Seyhan, Regaip Yılmaz ve Peyzaj Mimarları Selçuk Özkaya, Emre Kul`un hazırladığı projeye,

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ:

Peyzaj Mimarı Süleyman Can Çinkılıç`ın ekip başı olduğu, Mimar Halil Eroğlu, Şehir Plancısı Başak İncekara ve Peyzaj Mimarları Ferdi İnanlı ve Burak Baş`ın hazırladığı projeye verildi.

MANSİYON ÖDÜLLERİ:

Mimarlar Cem Üstün, Öykü Arda, Şehir Plancısı Nur Kardelen Öztürk ve Peyzaj Mimarı Melike Üresin`in hazırladığı proje,

Mimarlar Görkem Demirok, İzzet Furkan Gezegen, Şehir Plancısı Didem Türk ve Peyzaj Mimarı Bahar Aslan`ın hazırladığı proje,

Mimarla Cemre Önertürk, Zeynep Ece Şahin, Şehir Plancısı Ecem Kutlay ve Peyzaj Mimarı Gülçin Özdemir`in hazırladığı projeye verildi.

Kazana ve katılan tüm eser sahiplerini tebrik ediyorum.

Bu önemli ve tarihsel proje yarışmasına emek veren tüm akademisyenlerimize, kurumlarımıza ve teknik görevlilerimize yarışmayı düzenleyen kurumlar adına teşekkür ediyorum.

"Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış" mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bu emanete sahip çıkacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hepimize kolaylıklar diliyorum.

 

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası