HALKIN İRADESİNİ HEDEF ALAN KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ

Batman, Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediyelerine kayyum atanarak belediye başkanlarının göz altına alınmasına ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 24 Mart 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

Eklenme Tarihi: 24/03/2020

 

HALKIN İRADESİNİ HEDEF ALAN KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ

Türkiye bir bütün halinde Koronavirüs Salgını ile mücadele ederken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediyelerine kayyum atanarak belediye başkanları göz altına alındı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yerel seçimlerde HDP tarafından kazanılan belediyelerin iktidar tarafından birer ikişer gasp edilmesinin demokrasi ve hukuk devletiyle bağdaşır tarafı bulunmamaktadır.

Yerel seçimler sonrasında önce seçilmiş belediye başkanlarının KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbatalarının verilmemesi, ardından göreve gelen 3 büyükşehir, 2 il, 30 ilçe ve 2 belde belediye başkanı yerine kayyumlar atanması AKP`nin iradesine yönelik yok sayıcı yaklaşımının ve HDP`yi hedef alan kindar tutumunun göstergesidir.

Bütün Türkiye biliyor ki, HDP`li Belediye Başkanlarına yönelik bu uygulamalar hukuki değil, siyasi kararların ürünüdür. Siyasi iktidarı bu faşizan anlayışa bir son vermeye, yurttaşların özgür seçimlerine ve sandık iradesine saygılı olmaya çağırıyoruz.

Siyasi iktidarın bu fırsatçı, antidemokratik ve hukuksuz uygulamasını kınıyoruz. Hukuk dışı yollarla, baskı ve zor yöntemleriyle muhalif siyasetçileri etkisizleştirme anlayışı terk edilmelidir. Siyasi gerekçelerle hukuksuz biçimce cezaevinde tutulan tüm siyasetçiler serbest bırakılmalı, seçilmiş belediye başkanları derhal görevlerine dönmelidir.

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası