İMO-çocuk 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ’NE ÖZEL ÇOCUK GÖZÜYLE SU’YA DAİR FARKINDALIK PROJESİ VİDEOSU VE KİTAPÇIĞI YAYIMLADI

İMO Ankara Şubesi tarafından 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel “Çocuk Gözüyle Su’ya Dair Farkındalık Projesi” kapsamında videosu ve kitapçığı yayımlandı

Eklenme Tarihi: 05/04/2022
İMO Ankara Şubesi tarafından 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel “Çocuk Gözüyle Su’ya Dair Farkındalık Projesi” kapsamında video ve kitapçık yayımlandı.

22 Mart Dünya Su Günü’nde geleceğimiz olan çocuklarımızın suyun önemine dair farkındalıklarını geliştirmek amacıyla yapılan projede 13 çocuğun eseri yer aldı. 04-14 yaş grubu arasındaki çocukların yaratıcılıklarını kâğıda döktükleri üretimler “Çocuk Gözüyle Su’ya Dair” ismiyle video ve kitapçık haline getirildi.

Projenin amacına ilişkin İMO Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu tarafından yazılan kitapçık sunuşunda, “İnşaat Mühendislerinin; tarımsal alanlarının sulanması, içme suyu ve kanalizasyon sistemlerinin tasarımı, suyun taşınması depolanması ve dönüştürülmesinde yoğun emekleri bulunmaktadır. Ülke içerisindeki birçok su yapısında emeği bulunan bizlerin suyun değerini anlama ve anlatma konusunda sosyal çalışmalar da yapması gerektiğini düşünmekteyiz. Elinizdeki bu çalışmada gezegenimizin geleceği olan “suyun” önemini çocuklarımızın gözünden görmek istedik,” denildi.

Sunuşun tamamı:

Değerli üyelerimiz ve sevgili çocuklar,

1993 yılından beri 22 Mart Dünya Su Günü’nde suyun önemine dair farkındalıkların geliştirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. İnşaat Mühendislerinin; tarımsal alanlarının sulanması, içme suyu ve kanalizasyon sistemlerinin tasarımı, suyun taşınması depolanması ve dönüştürülmesinde yoğun emekleri bulunmaktadır. Ülke içerisindeki birçok su yapısında emeği bulunan bizlerin suyun değerini anlama ve anlatma konusunda sosyal çalışmalar da yapması gerektiğini düşünmekteyiz. Elinizdeki bu çalışmada gezegenimizin geleceği olan “suyun” önemini çocuklarımızın gözünden görmek istedik.

Yaşadığımız ülke ve dünyada su kaynakları sürekli olarak azalmaktadır. Ülkemiz bilinenin aksine su zengini değildir hatta “su fakiri” olma yolunda hızla ilerlemektedir. Önümüzdeki 10 yıl içinde kişi başına düşecek su miktarının %35 azalacağı ön görülmektedir.

Temiz ve içilebilir suya erişim bütün insanlar için temel yaşam hakkıdır. Ancak dünya nüfusunun %25’i temiz suya ulaşamıyor ve yarısı da yılda en az bir ay şiddetli su kıtlığı yaşıyor. Temiz suya erişimin zor olduğu birçok ülkede salgın hastalıklar artıyor, yaşam alanları azalıyor ve gıdaya ulaşım güçleşiyor. Bu dünyanın yeni sahibi ve hepimizin geleceği olan çocuklarımızın emeği ile hazırladığımız bu yayın canlıların, yaşamın ve suyun geleceğine sahip çıkan minik ellerle birlikte daha anlamlıdır. Çalışmaya katkı koyan çocuklarımıza ve onları teşvik eden ailelerine İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

İMO Ankara Şubesi
25. Dönem Yönetim Kurulu1.jpegTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası