İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

23

ÖĞRENCİLERİN REFERANDUMDA OY KULLANABİLMESİ İÇİN İZLEMELERİ GEREKEN YOLLAR

    Yayına Giriş Tarihi: 14.02.2017   Güncellenme Zamanı: 14.02.2017 12:31:39  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 14.02.2017 12:25:33

Ailelerinden farklı şehirlerde okuyan üniversite öğrencilerinin `başkanlık anayasası` referandumunda oy kullanabilmeleri için bulundukları illerde, il/İlçe nüfus müdürlüklerine bildirimde bulunmaları yasal bir zorunluluktur.

 

Ailelerinden farklı şehirlerde okuyan üniversite öğrencilerinin `başkanlık anayasası` referandumunda oy kullanabilmeleri için bulundukları illerde, il/İlçe nüfus müdürlüklerine bildirimde bulunmaları yasal bir zorunluluktur.

 

              Buna göre, üniversite öğrencisi, oyunu resmi ikamet adresinde değil de okuduğu şehirde kullanmak isterse ne yapacak? Bu soruya yanıt verebilmek için öğrencinin nerede kaldığı önemli. Kiralık bir evde kalıyorsa, kira sözleşmesi veya elektrik, su, abonelik faturasıyla birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne başvuracak. Öğrenci belgesine gerek yok, hemen başvurması mümkün. Bir akrabasının, yakının yanında kalıyorsa, o evin sahibiyle birlikte yine ilçe nüfus müdürlüğüne gidecek. Evin sahibi, ‘bu benim yeğenimdir, kardeşimdir` deyip beyanname verecek. Burada da öğrenci belgesine gerek yok, hemen başvuru yapılabilecektir.

 

Ancak, öğrenci yurtta kalıyorsa o zaman durum farklı. Onlar, YSK seçim takvimini açıklamadan adres değişikliği için başvuramayacaklar. Seçim takvimi yayınlandıktan sonra seçmen listelerinin askıda kaldığı 10 gün süresince yurtlarda kalan öğrenciler, yurt müdürlüklerinden ve okudukları okulun öğrenci işlerinden alacakları iki belgeyle yurtlarının bulundukları yerdeki ilçe nüfus müdürlüğüne başvurarak seçmen listesine kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

 

Ülkemizin geleceğe açısından hayati önem arz eden referandumda, genç-İMO üyesi öğrencilerin oy kullanabilmelerinin sağlanmasına yönelik gerekli duyuruların yapılması hususunda gereğini ve bilgilerinizi önemle rica ederiz.

               

 

Saygılarımızla,


Okunma Sayısı: 136

Ankara Şube Kaynaklı GENÇ-İMO Şubeler »
Tüm GENÇ-İMO Şubeler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.