İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 TEMMUZ 2021, SALI   

40

BUNLAR DA MI 500 YILLIK TAŞKIN?

    Yayına Giriş Tarihi: 15.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.01.2020 14:45:23  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.05.2018 15:36:39

Doğa olayların tümünü afetle açıklamaya çalışan zihniyet bilmelidir ki, doğa olaylarını afete dönüştüren rant odaklı politikaların tümü ve insan hayatını hiçleştiren piyasacı yaklaşımlardır

5 Mayıs Cumartesi günü Mamak Boğaziçi Mahallesi`nde yaşanan taşkının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna  "Bugüne kadar yaşanmamış bir afet meydana geldi. Böyle bir afet çok uzun zamanda bir, belki 500 yılda bir yaşanır." diyerek sorumluluğu altyapı eksikliğine değil, yağmurun şiddetine bağlamıştı. Şubemizin yaptığı incelemeler sonucunda böylesi yağışların değil 500 yıl, 5 yılda bir 40 mm, her 10 yılda bir 45 mm, her 25 yılda bir 55 mm, her 500 yılda bir ise 95 mm civarında yağış oluşabileceği vurgulanmış taşkına neden olan altyapı sorunları açıkça ifade edilmişti (http://ankara.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=24309&tipi=3&sube=3). Bu olayın üzerinden 2 gün geçmişken Keçiören`de ve henüz bir hafta geçmişken Yenimahalle`de maddi zararlara ve baskınlara neden olan taşkınlar yaşandı. Kentimizde böylesi su baskınlarının bu kadar sık yaşanmasına rağmen, hala bilimsel gerçeklikten uzak bir şekilde sorumluluğu "doğa"ya atan anlayışı şaşkınlıkla izliyoruz. 

Doğa olayların tümünü afetle açıklamaya çalışan zihniyet bilmelidir ki, doğa olaylarını afete dönüştüren rant odaklı politikaların tümü ve insan hayatını hiçleştiren piyasacı yaklaşımlardır. Yaşanan bu olaylardan sonra dahi altyapı eksiklerini yok sayıp bu konuda bir çalışma yapılmasının gerekliliğini de göremeyen yöneticilerin değil kentten, gezegenimizden de haberdar olmadıkları kanısındayız. Sorumluluk ve bilgi sahibi olan, halkı doğru bilgilendirme derdine sahip hiçbir yöneticinin yaşanan bu olayları doğal afet olarak tanımlamaması ya da atmosferi olmayan ve önlemleri sadece meteor yağmurlarına karşı alınan bir gezegende yaşıyor olması gerekir.

Ankara`daki taşkınları İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Kanal B`ye değerlendirdi. Video için aşağıdaki resme tıklayınız.


 

Dosyalar

(63 KB) (15.05.2018 15:33:04)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 175

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.