İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 TEMMUZ 2021, SALI   

2

DOKUNMAYIN KANYONLARA

    Yayına Giriş Tarihi: 24.07.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.09.2019 14:57:20  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.07.2019 15:42:37

Horma Kanyonunda yaşanan süreç maalesef öngörülerimizi doğrularcasına gerçekleşmiş, doğanın rutin akışı içerisinde yürüyüş yolunun bazı bölgeleri yıkılmış, tamir edilmemiş veya edilememiş, yıkık dökük bir şekilde durmaktadır.

 

31 Ekim 2018 tarihinde yaptığımız Horma Kanyonu özelinde " Kanyonlara Dokunmayın" başlıklı basın açıklamasında;

"Doğal bir kanal yapısı olan kanyonlar, bulundukları yerlerde gerek su ve gerekse hava için en uygun akım alanı özelliği gösterirler. Bu özellikleri ile kanyonlar görsel zenginliklerinin yanı sıra temel olarak bölgesel iklimlenme ve nemlenme ile birlikte bitki örtüsü oluşumu ve çeşitlenmesinde hayati önem taşımaktadırlar." demiş ayrıca "Bunun yanı sıra kanyonlarda söz konusu yapıların inşasında teknik zorluklar ve riskler de bulunmaktadır." ifadesiyle de hayati risklere yol açabilecek olayların yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştuk.

Horma Kanyonunda yaşanan süreç maalesef öngörülerimizi doğrularcasına gerçekleşmiş, doğanın rutin akışı içerisinde yürüyüş yolunun bazı bölgeleri yıkılmış, tamir edilmemiş veya edilememiş, yıkık dökük bir şekilde durmaktadır.

Kentlerde gördüğü her boşluğu AVM ile dolduran zihniyetin yeni trendi nerede bir kanyon görse oraya bir yürüyüş yolu ve seyir terası yapmak oluyor. Doğayı fantastik projelerin, şuursuz uygulamaların, rantın ve talanın kaynağı olarak değil yaşamın olmazsa olmaz bileşeni, sağlayıcısı olarak kavrayamadıkça özelde Horma Kanyonunda, genelde tüm yaşam alanlarında kokuşmuş izbeliklerden, beton ve metal çöplüklerinden başka birşey göremeyeceğiz. 

Doğaya en çok da bizim gereksinimimiz olduğu gerçeği, yaşam alanlarının bütünlüğünün önemi ve bugüne kadar bilinçsizce yaratılan tahribatın boyutlarının bilinciyle bir kez daha başlığımızı da tersinden yazarak (belki bu şekilde dikkate alınır umuduyla) hatırlatıyoruz;

"Başta Horma Kanyonu olmak üzere birer doğa harikası olan ülkemiz kanyonlarının bulundukları bölgelerin doğası için taşıdığı önem göz önüne alınarak kanyonların bu özelliğini yok edecek bu yapıların yapımlarından vazgeçilmesi bir yandan ülkemiz doğasının korunması diğer yandan ülkemiz kaynaklarının rasyonel kullanımı açısından en doğru tercih olacaktır."

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 

 


Okunma Sayısı: 118

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.