İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 TEMMUZ 2021, SALI   

5

HARUN KARADENİZ`İ VE MÜCADELESİNİ ARAMIZDAN AYRILIŞININ 44. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 15.08.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.09.2019 14:17:49  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.08.2019 11:35:59

`Biz mühendisler için tek yol kim için ve ne için çalıştığını bilerek, emekçi halkın yararına üretim yapma olanakları yaratmaktır`

 

Harun KARADENİZ`i ve Mücadelesini Aramızdan Ayrılışının 44. Yılında Saygıyla Anıyoruz

 

  "Biz mühendisler için tek yol kim için ve ne için çalıştığını bilerek, emekçi halkın yararına üretim yapma olanakları yaratmaktır"

 

1942 yılında Giresun`un Alucra ilçesinde doğan Harun Karadeniz ilk ve orta öğrenimini Samsun`da tamamlamış ve ardından İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümüne kaydolmuştur.

 

Okula kaydolmasıyla birlikte toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer alan Harun Karadeniz; emekçi halkın hak arama taleplerinden köylü mitinglerine eğitimin özelleştirilmesine karşı kampanyalardan 6. Filo eylemlerine kadar bir çok mücadele alanında faaliyet yürütmüştür.

 

Toplumun bütün ezilenlerinin ortak mücadelesiyle başarıya ulaşabileceğinin bilinciyle öğrenci gençlik hareketinin amfilerden sokaklara, fabrikalara, tarlalara taşınmasında önemli bir rol üstlenmiştir. 12 Mart cuntasının bütün demokratik hakları ortadan kaldırdığı bir dönemde DEV-GENÇ davasından defalarca yargılanmış ve uzun tutukluluk süreleri yaşamıştır.

 

Ağır cezaevi ve tutsaklık süreçleri sebebiyle kansere yakalanan Harun Karadeniz tedavisine dahi izin verilmeyerek ölümüne göz yumulan bir süreci yaşamıştır. Kanserle olan mücadelesine 15 Ağustos 1975 günü yenik düşmüş ve sonsuzluğa uğurlanmıştır.

 

Onun örnek kişiliğinin ve sömürüsüz bir dünya mücadelesinin bugünümüze ve yarınımıza yol göstermeye devam ettiğini bir kez daha hatırlatarak ölümünün 44. yılında anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

İMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 167

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.