İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 TEMMUZ 2021, SALI   

6

DEPREMİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 12.11.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 12.11.2019 10:16:03  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.11.2019 10:15:49

Bilimin, tekniğin ve insan yaşamının dikkate alındığı bir kentleşme ve yapılaşma yerine, kişi ve grupların çıkarlarına dayalı bir yapılaşma anlayışı kentlerimizi yaşanmaz bir hale getirmiştir

 

20 yıl önce bugün Düzce 7,2 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi verilerine göre 845 insanımızı yitirdiğimiz, 5 bin insanımızın yaralandığı depremde 12.939 bina, 2.450 iş yeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü, 3.395 binanın da yeni can kayıplarına neden olmamak için acilen yıkılması gerektiği belirlendi.

Doğa olayları bin yıllardır kayıplara, ölümlere, yıkımlara sebep olmayı sürdürüyor. Yapı üretim süreçlerinin tümü doğayı sınırsız sömürme perspektifinin yansımasını içeriyor. Tüm üretimler kâr, tüm planlamalar kazanç, tüm süreçler ve bileşenler meta olarak görülüyor. Bu toplamda ise doğa olaylarının afete dönüşmesi ve yitimler kaçınılmaz oluyor.

Ülkemiz toprakları büyük ölçüde deprem tehlikesi altındadır. Nerede ise her gün ülkemizin bir yerinde bir deprem yaşanmaktadır. Buna karşın yapı üretim süreci Ülke ve halkın ihtiyaçları gözetilerek değil, konut inşasını ekonominin anahtarı olarak gören bir anlayışla, rant yaratmaya yönelik olarak işletilmektedir.

Bilim ve tekniğin yok sayıldığı bir ortamda ticari kaygı teknik kaygının önüne geçmiştir. Bilgi ve beceriye dayalı yöneticilerin yerini şirket ve cemaat ilişkileri almıştır. Üniversiteler, meslek odaları sürecin dışına itilmiştir.

Bilimin, tekniğin ve insan yaşamının dikkate alındığı bir kentleşme ve yapılaşma yerine, kişi ve grupların çıkarlarına dayalı bir yapılaşma anlayışı kentlerimizi yaşanmaz bir hale getirmiştir. Ormanlar, ağaçlar, yeşil alanlar, su havzaları, park ve bahçeler yok edilerek kentlerde boş alan bırakılmazken, güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması Ülkenin karar vericilerinin öncelikleri arasında yer almamıştır.

Düzce Depreminin 20. yılı nedeniyle, depremde yaşamını yitiren tüm insanlarımızı saygıyla anıyor, yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabır diliyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası

Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 33

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.