İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

14

KOCA SİNAN’I SAYGI İLE ANIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 09.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.04.2020 16:14:56  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.04.2020 16:05:49

Ölümünün 432. yılında dünya mimarlık, mühendislik ve yapı kültürüne eşsiz yapıtlar kazandıran ve bu kültürün gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Mimar Sinan’ı saygıyla anıyoruz

 

Ölümünün 432. yılında dünya mimarlık, mühendislik ve yapı kültürüne eşsiz yapıtlar kazandıran ve bu kültürün gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Mimar Sinan`ı saygıyla anıyoruz.

Anadolu`dan Balkanlar`a, Balkanlar`dan Yakın Doğu`ya uzanan coğrafyada yapmış olduğu özgün eserler onu zamanın ve coğrafi sınırlarının ötesine taşımıştır. Mimar Sinan, ülkemizde mimarlık, mühendislik kültürünün temel taşlarını oluşturmuş ve sonraki asırlarda da etkisini sürdürmüştür. 

Mimar Sinan`ın iki görkemli yapıtı; Süleymaniye ve Selimiye, "insanın yaratıcı dehasının başyapıtları" ve "insanlık tarihinde dikkat çekici bir aşamanın seçkin örnekleri" olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi`ne girmiş ve Koca Sinan dünya tarafından tanınmıştır. 

Sinan`ın yapıtları toplumsal kültür öğeleri olarak korunması gereken miraslar olarak hepimizin sorumluluğundadır.

İMO Ankara Şubesi, Erhan Karaesmen Hocamız tarafından hazırlanan "Sinan Teması Üzerine Çeşitlemeler Genişletilmiş 2. Baskısı"nı Şubat 2020`de yayımladı. Koca Sinan`ın sanatsal, tarihsel ve mesleki yönünü ele alan, sadece mühendisliğin teknik boyutlarını değil, tarihsel, kültürel ve entelektüel ayrıntılarını da gün ışına çıkaran bu eserde Sinan`ı meslektaşlarımızla buluşturmayı ve onlara ışık tutmasını amaçladık.

Kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle Koca Sinan`ı saygıyla anıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

  

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 158

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.